Kobiety mają problemy ze snem, mężczyźni śpią spokojnie

Sen kobiet na całym świecie zaburzają przede wszystkim obawy związane z finansami, stres i partnerzy, większość mężczyzn śpi spokojnie przez całą noc. Jedna czwarta pań jako główne przyczyny zakłócania snu podaje chrapanie wiercenie się i poruszanie się po domu partnera. Budzą je również hałasujące zwierzęta domowe. Natomiast panowie zasypiają i utrzymują ciągłość snu bardziej skutecznie i mniej czynników jest w stanie zaburzyć ich nocny wypoczynek.

Wyniki ogólnoświatowego badania przeprowadzonego na zlecenie Sanofi w Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Włoszech i Francji sugerują, że liczne role pełnione przez kobiety w codziennym życiu, mogą mieć wpływ na ich zdolność do
zasypiania, utrzymania ciągłości i zachowania optymalnej jakości snu.

Badanie wykazało, że kobiety w tzw. „pokoleniu sandwich”, na których ciąży podwójny obowiązek sprawowania opieki nad starzejącymi się rodzicami i dziećmi, stoją w obliczu poważnych problemów ze snem. Prawie jedna czwarta (23%) kobiet w wieku 45-54 lata zgłasza problemy z bezsennością wywołane obawami o starzejących się rodziców, a 2 na 5 z nich (38%) martwi się o swoje dzieci. Dla porównania, problemy te zgłaszało 18% i 32% ogólnej populacji kobiet i odpowiednio 13% i 18% ogólnej populacji mężczyzn.

Zmaganie kobiet z problemami zarówno w zakresie ilości, jak i jakości snu jest prawdopodobnie wynikiem połączenia czynników emocjonalnych i środowiskowych. Wysoki poziom stresu w ciągu dnia może mieć wpływ na naszą zdolność do zasypiania. Kobietom, które poza obowiązkami zawodowymi pełnią wiele ról domowych, pozostaje niewiele czasu dla siebie, na efektywne wyłączenie się przed snem. Nic więc dziwnego, że są one bardziej narażone na bezsenność, a jakość lub ilość ich snu jest niewystarczająca. Dlatego nasza sypialnia musi być miejscem cichym i spokojnym, sprzyjającym nieprzerwanemu nocnemu wypoczynkowi – komentuje światowy ekspert w dziedzinie snu, profesor Damien Leger.

Badania pokazują, że kobiety w każdym wieku stają w obliczu realnych wyzwań związanych ze snem. Jedna czwarta kobiet jako główne przyczyny zakłócania snu podaje chrapanie, wiercenie się i poruszanie się po domu partnera. Budzą je również hałasujące zwierzęta domowe, ten problem ma 1 na 5 kobiet. Natomiast mężczyźni zasypiają i utrzymują ciągłość snu bardziej skutecznie i mniej czynników jest w stanie zaburzyć ich nocny wypoczynek.

Prof. Leger podkreśla wpływ snu na ogólny stan zdrowia i ostrzega, że jego brak może mieć poważne konsekwencje: – Mniej niż sześć godzin snu dziennie to przyczyna chorób metabolicznych, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2, a także schorzeń układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze – wyjaśnia.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Po co nam sen?!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *