Wałbrzych bez plastiku!

Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.

Zakaz obejmuje również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych. Podczas nadchodzącego Festiwalu Kwiatów, jak i sierpniowego półmaratonu nie znajdziemy plastikowych kubków czy talerzyków.

STOP-PLASTIK to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcja edukacyjna. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane będą imprezy, na których nie ma plastiku. Na mieście pojawią się także plakaty oraz bilboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.

Gdańsk również rzucił wyzwanie swoim mieszkańcom i gościom – rezygnację z plastiku w życiu codziennym. Nie jest to jednak rewolucja, a ewolucja, aby na stałe zmienić nawyki szkodliwe dla środowiska. Kampania “Gdańsk bez plastiku” wskazuje na bardzo ważny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Butelki, kubki, słomki, siatki jednorazowe rozkładają się długo, przez co dzisiaj żyjąc nieodpowiedzialnie i produkując zbyt wiele śmieci, powodujemy znaczne obciążenia jakości życia przyszłych pokoleń. Dlatego miasto wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Muzeum, które przywołuje rodzinne wspomnienia

Fot., źródło UM Wałbrzych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *