Ptasie reality show, czyli jak rosną żarłoczne sikorki

Łódzcy leśnicy przygotowali niespodziankę dla internautów. W budce lęgowej sikory bogatki zainstalowali kamerę. Już teraz można obserwować pisklęta, które niedawno się wylęgły. Dużo się tam dzieje, bo maluchy są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy powiesili budkę lęgową z otworem wlotowym o średnicy trzech centymetrów i zainstalowali kamerę z funkcją podczerwieni i dźwiękiem. Na początku kwietnia sikory rozpoczęły okres lęgowy. Ptaki dobrały się w parę i zasiedliły budkę. Pracę rozpoczęły od wykonania gniazda głównie z mchu, a wyściółkę stanowiły drobne pióra i sierść. W połowie kwietnia samica zniosła niewielkie białe rudo nakrapiane jaja, z których wylęgły się pisklęta. Pisklęta są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu. W okresie wychowu młodych, który trwa ok. 3 tygodni, oboje rodzice polują bardzo intensywnie, przynosząc im pokarm 300-650 razy – wyjaśnia Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi.

Jak dodaje, prawdopodobnie nie będzie to jedyny lęg w tym roku, gdyż sikory bogatki wyprowadzają dwa lęgi w roku. Młode pary tylko jeden. Samica składa od 4 do 18 białych jaj pokrytych rdzawymi plamkami, z których po ok. 14 dniach wykluwają się pisklęta. Lęgi zaczynają się na początku kwietnia. Samiec i samica karmią młode, które opuszczają miejsce lęgu po ok. trzech tygodniach.

Sikora bogatka, mimo że nie jest dużym ptakiem, to w ciągu dnia jest w stanie zjeść tyle, ile sama waży, czyli do 20 g. Wiosną i latem jej menu stanowią owady, jaja, larwy i poczwarki owadów. Późną jesienią i zimą chętnie zagląda do karmnika, gdzie korzysta z nasion słonecznika, orzechów, ziaren zbóż i słoniny. Zimą sikora spędza większość dnia na żerowaniu.

Jednak bogatki mają też swoje drapieżne oblicze. W 1996 r. w węgierskich Górach Bukowych po raz pierwszy zaobserwowano przypadek zjadania przez sikory bogatki nietoperzy z rodzaju Pipistrellus. Ustalono, że ptaki korzystały z tego typu pożywienia, gdy brakowało im ich stałego pokarmu. Wielokrotnie obserwowano też jak bogatki karmią się padliną pozostawioną przez wilki czy rysie – wyjaśnia Hanna Bednarek-Kolasińska.

Sikora bogatka jest gatunkiem licznie występującym w Polsce. Zasiedla lasy, parki, skwery i ogrody. Jest ptakiem objętym ścisłą ochroną gatunkową. Występuje na terenie prawie całej Europy (za wyjątkiem dalekiej północy), a także w północno-zachodniej Afryce i w regionach Azji o klimacie umiarkowanym.

Videorelację z budki znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *