Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać soczewek kontaktowych do toalety?

30 procent Polaków spłukuje zużyte soczewki kontaktowe w umywalce lub toalecie – wynika z badania przeprowadzonego przez sieć salonów optycznych Twoje Soczewki. Soczewka spuszczona w kanalizacji trafia do oczyszczalni ścieków. Potem spływa do rzek i morza. Różnego rodzaju plastiku w wodzie jest tyle, że stał się pokarmem dla zwierząt.

Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewek kontaktowych, które giną w odpływie. Po tym jak tam trafiają, wcale nie znikają z powierzchni ziemi. Wpadają one do oczyszczalni ścieków a następnie poddawane są oczyszczaniu. Jednak w procesie filtracji nie zawsze udaje się je oddzielić. Ostatecznie kawałki soczewek trafiają do morza. W samym Bałtyku rocznie ląduje 1,5 tony zużytych przez Polaków soczewek kontaktowych . Ich mikroskopijne kawałki pływają w wodzie, a najwięcej jest ich na dnie morskim. Ryby i skorupiaki często mylą je z pożywieniem i połykają. I chociaż soczewki są małe, to spłukiwanie ich w umywalce czy toalecie przyczynia się do zaśmiecania planety plastikowymi odpadami – podobnie jak jednorazowymi reklamówkami czy plastikowymi słomkami i butelkami.

Nie chcemy, abyś zrezygnował z noszenia soczewek kontaktowych. I słusznie, bo nie tylko pomagają Ci lepiej widzieć, ale są doskonałą alternatywą okularów korekcyjnych. Na szczęście istnieją sposoby na odpowiednie i bezpieczne dla natury pozbycie się zużytych soczewek kontaktowych. To właśnie dlatego stworzyliśmy pierwszy w Polsce bezpłatny program zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi dla użytkowników wszystkich marek soczewek. Otwórz oczy na naturę i zobacz, jakie to łatwe – przekonują organizatorzy akcji Otwórz Oczy na Naturę. – Zużyte soczewki włóż do pustego pojemnika po soczewkach. Możesz je włożyć także do dedykowanego woreczka, który odbierzesz za darmo w każdym salonie optycznym Twoje Soczewki. Wypełniony pojemnik lub dedykowany woreczek przynieś do salonu i wrzuć go do oznaczonego pojemnika.  Robiąc tak niewielki krok możesz przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych na naszej planecie. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewki kontaktowe w umywalce lub toalecie – podkreślają organizatorzy akcji.  Szczegóły znajdziecie na stronie Otwórz oczy na naturę.

Pamiętne zdjęcie zrobione przez wolontariuszkę Błękitnego Patrolu WWF Anię Kassolik, przedstawiające fokę jedzącą plastik przeraża. Plastik stanowi pożywienie nie tylko fok. Mniej plastikowych śmieci oraz zagubionych sieci w Oceanie Atlantyckim – to wyzwanie jakie stoi przed Komisją Europejską. W unijnym projekcie zaproponowano zakończenie wytwarzania m.in. słomek i sztućców z plastiku oraz ograniczenie produkcji pojemników do fast foodów. Według Komisji Europejskiej niezbędne jest także, zwiększenie świadomości konsumentów na temat wpływu jednorazowych tworzyw sztucznych na środowisko. Natomiast sami producenci, zdaniem Komisji powinni ponieść większe koszty za oczyszczanie mórz i oceanów z odpadów oraz gospodarkę odpadami. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

350 kilogramów plastikowych śmieci pod siedzibą Nestlé. “Tyle produkują w ciągu 5 sekund”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *