Prawda czy mit, czyli rzecz o zamrażaniu żywności

Produkty przechowywane w minusowych temperaturach dłużej zachowują swoją świeżość i walory smakowe, dlatego nieocenioną częścią każdej lodówki jest zamrażalnik. Letnie owoce, pieczeń ze świąt czy chleb ,,na zapas” możemy trzymać w nim nawet przez kilka miesięcy. Warto jednak wiedzieć, które z popularnych „prawd” o zamrażaniu to mity. Czas rozprawić się z nimi raz na zawsze.

MIT 1. Żywność w zamrażalniku możemy przechowywać tak długo, jak chcemy

Czy zamrożony chleb lub pieczeń z kurczaka można przechowywać w nieskończoność? Nic bardziej mylnego. Produkty trzymane w niskich temperaturach po jakimś czasie także ulegają zepsuciu. Pieczywo i nabiał możemy przechowywać nie więcej niż 4 miesiące. Owoce , podobnie jak ryby, nie powinny być mrożone dłużej niż 6 miesięcy. W zamrażalnikach dłużej, nawet do 12 miesięcy, można przechowywać warzywa. Niektórych zaskoczy termin ważności lodów. Te możemy przechowywać nie więcej niż 2 miesiące. Co zrobić, by nie przekroczyć tych terminów? Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością przyklejanie karteczek na lodówce czy tworzenie list z informacjami o końcu przydatności mrożonych produktów.

MIT 2. W zamrażalniku nie możemy przechowywać cytrusów

Zbyt długie przechowywanie cytrusów w zamrażalniku, rzeczywiście może być szkodliwe dla ich struktury. W procesie mrożenia wytwarzają się kryształki lodu, które uszkadzają ich delikatną budowę. Jeśli jednak włożymy je na kilka dni (maksymalnie na dwa tygodnie) nie powinny stracić swoich właściwości. Nowoczesne lodówki posiadają jednak wyposażone są w technologie, które zapewniają odpowiednie warunki przechowywania jedzenia. Produkty są dobrze zmrożone, ale nie przyrastają lodem.

MIT 3. Żywność najbezpieczniej rozmrażać w temperaturze pokojowej lub gorącej wodzie

Nic bardziej mylnego. Mięso czy ryby, które włożymy do garnka z gorącą wodą, stracą swoje walory smakowe i odżywcze, zaś te pozostawione na blacie w temperaturze pokojowej narażone są na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Znacznie prostszym i bezpieczniejszym sposobem na rozmrożenie żywności jest wykorzystanie do tego celu kuchenki mikrofalowej.  Dbając o sposób mrożenia jedzenia nie można zapomnieć o urządzeniu, dzięki któremu jest to możliwe. W zapomnienie odeszły czasy, kiedy jedynym sposobem dbania o higienę w lodówce było jej regularne rozmrażanie za pomocą garnka z ciepłą wodą i szmatki. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w technologię No Frost, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, by niwelować wilgoć prowadzącą do powstawania szronu, dlatego nie trzeba ich rozmrażać

ZOBACZ TAKŻE:

Jak poprzez dzielenie się można mnożyć

Mat. prasowe Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *