Przypełzł wąż do ogródka…

Mieszkaniec Warszawy spokojnie sprzątał swój przydomowy ogródek, kiedy jego uwagę zwróciło dziwne zachowanie psów, które dawały znać, że coś znalazły w trawie. Okazało się, iż był to wąż i to nie byle jaki. Od razu chwycił za telefon. Przybyli na miejsce specjaliści z Ekopatrolu stwierdzili, że jest żmija zygzakowata, jedyny jadowity wąż w naszym kraju. 

 – Prace we własnym ogródku mogą być przyjemne, mogą dawać dużo satysfakcji, ale jak się okazuje – mogą też powodować silne emocje. Przekonał się o tym 7 maja jeden z mieszkańców Białołęki. W trakcie sprzątania przydomowego ogródka jego zainteresowanie wzbudziło zachowanie psów, które dawały znaki, że coś znalazły w trawie. Okazało się, że w jego ogródku pojawił się nieproszony gość – prawie metrowy wąż. Mężczyzna poprosił o pomoc straż miejską. Przybyły na miejsce Ekopatrol stwierdził, że jest to nasza rodzima żmija zygzakowata. Nie wiadomo, jak znalazła się na prywatnej posesji. Strażnicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu bezpiecznie odłowili gada i po sprawdzeniu, że nie jest ranny – przewieźli go i wypuścili do środowiska naturalnego. Żmija szybko zniknęła w zaroślach. Lepiej samemu jej nie dotykać i poprosić o pomoc fachowców – podkreślają stołeczni strażnicy miejscy. 

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Ma grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie występuje ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. „wstęga kainowa”. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Jej płaska głowa o trójkątnym zarysie jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy, a łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Wąż sterroryzował rodzinę i ukrył się w szafie!

Fot., źródło Straż Miejska Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *