Warszawa usiana wieżowcami

Warsaw Trade Tower, jeden z najstarszych wieżowców biurowych w Warszawie, zbudowany w latach 1997–1999, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Natomiast zakończenie prac nad najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej – Varso Tower planowane jest już na 2020 r. Prawdziwy boom na warszawskie drapacze chmur dopiero nadchodzi, ale od zawsze stanowiły one przedmiot zainteresowania inwestorów i najemców. Od ponad dwóch dekad horyzont w stolicy ulega ciągłym zmianom, coraz bardziej przypominając duże zachodnie miasta.

W tym momencie w Warszawie kilkanaście niebotyków znajduje się w budowie. Obecnie najwyższym już istniejącym budynkiem biurowym w stolicy jest nowoczesny kompleks Warsaw Spire, który osiągnął wysokość 220 m z iglicami. Ten zlokalizowany na Woli wieżowiec został oddany do użytku w 2016 r., a już w 2018 r.  Zaszczytne drugie miejsce zajmuje 43-piętrowy drapacz chmur Warsaw Trade Tower, który wraz z iglicą wznosi się na wysokość 208 m.  Nowoczesny wieżowiec biurowy Q22 wznosi się zaś na wysokość 195 m z iglicą.

Najemcy i inwestorzy cenią wieże biurowe przede wszystkim za doskonałe lokalizacje, w jakich powstają te obiekty. To wraz z wyróżniającą się architekturą nadaje inwestycji prestiżu, który gwarantuje wysoki poziom komercjalizacji i stabilny dochód właścicielom budynków. Co więcej, duże powierzchnie dające możliwość ekspansji lub konsolidacji wszystkich oddziałów przyciągają renomowane marki, które często podpisują umowę najmu na długie lata. Zdarza się nawet tak, że to właśnie z brandem stałego najemcy kojarzymy dany wieżowiec – jak np. w przypadku wieży WTT, która nieformalnie nazywana jest AXA Tower – wyjaśnia Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych firmy CBRE

W 2020 r. warszawski horyzont będzie wyglądał już kompletnie inaczej. Na ten właśnie rok planowane jest ukończenie m.in. wieżowca Varso Tower (HB Reavis), najwyższego budynku biurowego w Unii Europejskiej. Wtedy zostanie oddany także Skyliner (Karimpol Group), który osiągnie wysokość 195 m, czym zrówna się z Q22. W 2021 r. na mapie stolicy pojawią się kolejne niebotyki, m.in. Warsaw UNIT (Ghelamco) oraz Generation Park Y (Skanska). Natomiast już jesienią tego roku do użytku oddany zostanie wieżowiec Mennica Legacy Tower, którego budowa realizowana jest przez Golub GetHouse i Mennicę Polską S.A. Co ciekawe nawet po zakończeniu prac nad nowymi prestiżowymi drapaczami chmur, Warsaw Trade Tower nadal nie da się zepchnąć z podium i wciąż będzie na liście trzech najwyższych wież biurowych – wraz z Varso Tower (310 m z iglicą) oraz wieżą kompleksu Warsaw Spire.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa era nieruchomości, czyli jak będzie wyglądał rynek w 2040 roku

Mat.prasowe CBRE