Ile produkujesz śmieci? Sprawdzisz na kalkulatorze

Naukowcy szacują, że degradacja plastiku może trwać nawet 500 lat, a tylko 5-10 procent światowego plastiku podlega recyklingowi. Ponad 30 procent trafia na wysypisko, a około jedna trzecia do oceanów. Stworzyliśmy nawet nowy kontynent – masę plastikowych odpadów wielkości Europy. A czy każdy z nas może coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak!

Wszechobecność plastiku jest przerażająca – jest wszędzie wokół nas: w ziemi i oceanach, w naszym jedzeniu i w wodzie, którą pijemy. Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku. Do 2050 roku będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb. Ale czy możemy coś z tym zrobić? Czy nie jest to problem do rozwiązania dla dużych firm i instytucji?

– Oczywiście, że nie! Pamiętajmy o tym, że nawet mała kropla drąży skałę! Dlatego już teraz warto zmienić swój styl życia i podjąć świadome działania na rzecz ochrony środowiska. Kalkulator plastikowych odpadów został stworzony po to, aby w tym pomóc i dowiedzieć się jakie będzie Twoje zużycie tworzyw sztucznych w ciągu roku. Zachęcamy Cię też, abyś porzucił złe nawyki i zmniejszył ilość zużywanego plastiku – wierz lub nie, ale możemy żyć bez tych wszystkich plastikowych toreb, jednorazowych kubków, słomek i plastikowych butelek – podkreślają twórcy Kalkulatora Plastikowych Odpadów.

Dodają, że warto zacząć 4R. Jest to zasada minimalizacji i zarządzania odpadami – to podstawa dla tych, którzy naprawdę dbają o świat, w którym żyjemy. Jak zacząć?

  1. Odrzuć (Refuse)  powiedzcie NIE wszystkim jednorazowym tworzywom sztucznym, takim, jak: kubki do kawy, słomki, plastikowe torby, sztućce jednorazowego użytku i mieszadełka do napojów. Używacie ich przez sekundy lub minuty, a rozkład trwa nawet kilkaset lat.
  2. Zredukuj (Reduce) – wybierzcie produkty z możliwie najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych: owinięte w papier zamiast w opakowaniach plastikowych, kupcie biodegradowalne patyczki kosmetyczne zamiast plastikowych (mimo niewielkich rozmiarów są jednymi z najbardziej powszechnych śmieci zanieczyszczających oceany) i unikajcie plastikowych mikrowłókien w takich rzeczach jak odzież syntetyczna.
  3. Ponownie używaj (Reuse)  używajcie plastikowych pojemników tyle razy, ile to możliwe. Zjedzcie lunch w pudełku wielokrotnego użytku, ponownie użyjcie nietoksycznej, trwałej słomki. Zmieńcie przeznaczenie starych, plastikowych rzeczy  stwórzcie np. fajną doniczkę lub karmnik dla ptaków.
  4. Odzyskaj (Recycle)  recykling tworzyw sztucznych (i innych materiałów) powinien być naszym codziennym nawykiem. Kupujcie produkty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku, wybierzcie produkty łatwe do recyklingu i opłuczcie odpady przed wrzuceniem ich do kosza, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. W przeciwnym razie nie mogę być poddane recyklingowi.

Jak można zmniejszyć swoje zużycie plastikowych odpadów? Warto podjąć wyzwanie 4 R i zacząć od drobnych rzeczy:

  1. Zrezygnujcie z plastikowych toreb i noście ze sobą torby materiałowe wielorazowego użytku. Trzymajcie bawełnianą torbę w plecaku, w bagażniku samochodu, obok drzwi wejściowych – wszędzie tam gdzie łatwo ją zauważyć i zabrać ze sobą, gdy idziecie na zakupy.
  2. Przynoście swój kubek. Tylko w Wielkiej Brytanii codziennie używa się 7 milionów jednorazowych kubków do kawy. Ponadto muszą być poddawane recyklingowi w specjalistycznych zakładach, ponieważ nie są wykonane ze standardowego papieru, ale z papieru wyłożonego plastikiem, aby zapewnić wodoodporność. Szacuje się, że mniej niż jeden procent jednorazowych kubków jest poddawanych recyklingowi. Nie wspominając o plastikowych pokrywkach czy mieszadełkach do napojów.
  3. Zrezygnujcie z plastikowych słomek lub zmieńcie je na papierowe lub stalowe. Dla większości ludzi (z wyjątkiem pacjentów szpitalnych) picie przez słomkę nie jest koniecznością. Czy wiecie, że plastikowe słomki stanowią 4 procent ogółu plastikowych śmieci? Zróbcie ten mały krok i zbojkotujcie już dziś plastikowe słomki.
  4. Stosujcie opakowania wielokrotnego użytku do napełniania, zamiast kupować nowe butelki za każdym razem. Za pomocą kalkulatora plastikowych odpadów możecie sprawdzić, ile plastiku „zaoszczędzicie” przy użyciu opakowań wielokrotnego użytku. Jest to zwykle około czterokrotnie mniej, ponieważ butelki po detergentach są zwykle wykonane z cięższego HDPE (polietylenu o dużej gęstości).
  5. Noście własną butelkę na wodę. Wybierzcie plastikową lub szklaną butelkę wielokrotnego użytku. Wasze zużycie plastiku zmniejszy się znacznie i będziecie zaskoczeni, ile możecie zaoszczędzić, jeśli zrezygnujecie z butelkowanej wody!

Jeśli zastanawiacie, ile wynosi Wasze roczne zużycie tworzyw sztucznych, sprawdźcie plastikowy kalkulator odpadów. Znajdziecie go TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

Pan Śmieciarz pomoże Ci w segregacji odpadów oraz napisze wiersz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *