IKEA wprowadza roślinne klopsiki. A co z mięsnymi?

Szwedzkie klopsiki, podawane z sosem śmietanowym, purée ziemniaczanym i dżemem z borówek, to jeden z  symboli kojarzących się nieodzownie z IKEA. Teraz firma pracuje nad nowym rodzajem klopsików, które choć powstaną z alternatywnych źródeł białka pochodzenia roślinnego, będą wyglądać i smakować dokładnie tak jak wersja mięsna.

Przemysł spożywczy zmaga się obecnie z wieloma wyzwaniami, a większość z nich dotyczy kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Badania pokazują, że do wykarmienia rosnącej populacji potrzebne będzie o 70% więcej żywności do 2050 roku, a dzisiejsza produkcja białka nie jest w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu.*

IKEA ma zamiar serwować nowe roślinne klopsiki we wszystkich swoich restauracjach na całym świecie. 

Dostrzegamy, że klienci coraz częściej oczekują możliwości wyboru bardziej zrównoważonych produktów spożywczych i chcemy sprostać temu zapotrzebowaniu. Zamierzamy sprawić, aby zdrowsze i bardziej zrównoważone jedzenie było łatwo dostępne, chętnie wybierane i nie kosztowało zbyt wiele, a przy tym pozostało smaczne i apetyczne – wyjaśnia Michael La Cour, dyrektor zarządzający w IKEA Food Services AB. 

Szwedzkie klopsiki dostępne w restauracjach IKEA już od 35 lat i nie znikną z oferty. Nowe klopsiki roślinne będą po prostu kolejnym członkiem rodziny klopsików, po klopsikach mięsnych, warzywnych, drobiowych i łososiowych.

Polacy bardzo chętnie sięgają po roślinne wersje naszych produktów, o czym świadczy popularność warzywnych klopsów i wprowadzonego do oferty w zeszłym roku wege hot doga – mówi Paulina Nesteruk, Menedżerka ds. Komunikacji Zewnętrznej w IKEA Retail w Polsce. – Prace rozwojowe nad nowymi roślinnymi klopsikami znajdują się obecnie na stosunkowo wczesnym etapie. Wprowadzone zostaną na próbę do oferty w wybranych krajach w lutym 2020 roku, przy czym nie została jeszcze podjęta decyzja, w których konkretnie. Natomiast regularną sprzedaż nowych klopsików na wszystkich rynkach rozpoczniemy w roku finansowym 2021 (wrzesień 2020 – sierpień 2021) – podsumowuje.

ZOBACZ TAKŻE:

“Niemożliwy burger” jedzeniem przyszłości?

*Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, FAO.org

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl