Jedyna taka charytatywna galeria w Polsce – bez gotówki, ale z pożytkiem

Charytatywna Galeria Szpargałek ze Szczecina to wyjątkowe miejsce. Znajdziemy tam m.in. meble, artykuły dekoracyjne, sprzęty kuchenne, sportowe czy zabawki, które kiedyś stanowiły odpady, ale zostały przygotowane do ponownego użycia. Warunkiem upoważniającym do skorzystania z Galerii jest dokonanie darowizny na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego lub potwierdzenia wolontariatu.

Rzeczy do Galerii zwożone są z ośmiu szczecińskich Ekoportów. Tam z kolei oddawane są różne przedmioty, które zalegają szczecinianom w domu. Bardzo często są to rzeczy sprawne, w bardzo dobrym stanie, zdarzają się nawet i nowe, choć w świetle przepisów są to odpady. Zgodnie z ustawą o odpadach, można jednak dać im nowe życie. Pracownicy odkładają je do osobnych pomieszczeń, czyszczą, sprawdzają i wtedy przedmioty mogą być ponownie używane. Bo to co nie przydaje się jednym, może przydać się drugim mieszkańcom. I na dodatek sprawić im radość!

W Galerii można znaleźć wszystko: mnóstwo mebli, porcelanę, sprzęt AGD, tysiące zabawek, płyty winylowe, narty, rowery, doniczki, kryształy i mnóstwo innych rzeczy. Są też “perełki”, czyli produkty unikatowe, kolekcjonerskie, charakteryzujące określoną epokę produkcyjną, technologiczną lub designerską – np. porcelana, meble, zabawki lub sprzęt z okresu PRL; unikatowe produkty z różnych stron świata; ciekawe pozycje wydawnicze; produkty lub sprzęt bardzo wysokiej jakości lub znanych marek producenckich, przedmioty autorskie lub o wysokich walorach artystycznych; sprzęt lub meble drogie w detalu,
sprzęt lub meble nowe lub w bardzo dobrym stanie. Każda z rzeczy kosztuje maksymalnie 25 punktów, gdzie 1 punkt jest równy złotówce. Przed odwiedzinami Galerii można zapoznać się z katalogiem produktów na stronie ekoporty.szczecin.pl w zakładce Galeria Szpargałek

Jak można dostać te wszystkie przedmioty? Otóż warunkiem upoważniającym daną osobę do skorzystania z Galerii jest dokonanie darowizny na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego lub posiadanie „Kuponu Galerii” (jest to dokument, potwierdzający wolontariat na rzecz danej organizacji). Na miejscu nie ma obrotu gotówką. Dostępny jest za to komputer z dostępem do internetu, dzięki któremu można zrealizować przelew. Pomyślano i o tych, którzy nie mają możliwości dokonania przelewu internetowego. Honorowane są przekazy pocztowe. Wystarczy więc wcześniej udać się na pocztę i wpłacić na określony cel odpowiednią sumę. Dowód wpłaty pokażemy następnie pracownikowi. Są też przygotowane bony Galerii, na wypadek różnicy pomiędzy wpłatą darowizny, a wybranymi nabytymi przedmiotami. Bon można realizować później w dowolnym okresie, aż do wyczerpania punktów. Produkty w Galerii dostępne są w różnych działach towarowych, w następujących grupach punktowych: 1 punkt (gdzie 1 punkt równa się 1 złoty) i kolejno – 5, 10, 15, 20 i 25 punktów.

Przypominamy! Galeria Szpargałek przy ul. Arkońskiej w Szczecinie otwierana jest w środę w godzinach 11-18. Dziś (15 maja) to miejsce jest otwarte. Kolejny termin to 29.05. 

ZOBACZ TAKŻE:

Fantazja mieszkańców Szczecina bywa niebezpieczna

Fot. Ekoporty Szczecin

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl