Co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż dziesięć milionów dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Powodem nadciśnienia jest otyłość, spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne. Nieleczone może prowadzić do m.in. udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprezentował swój nowy raport w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego obchodzonym 17 maja. Z opracowania wynika, że nadciśnienie tętnicze dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata.

Powodem nadciśnienia jest otyłość, spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne. Szacuje się, że w Polsce w 2016 roku 23% kobiet i 25% mężczyzn w wieku powyżej 20 lat było otyłych, a do 2025 roku odsetek ten wzrośnie odpowiednio do 26 i 30%. Ponadto, przeciętne dzienne spożycie sodu wzrosło w latach 1990 – 2010 o 2 g dziennie i przekraczało niemal dwukrotnie wartości rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W 2018 roku blisko 5,8 mln pacjentów korzystało ze świadczeń z powodu nadciśnienia tętniczego. NFZ przeznaczył na nie ponad 258 mln zł. W tym samym roku zrealizowano 55,2 mln recept na 127,9 mln opakowań leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym. Fundusz zapłacił za ich refundację ponad 1,2 mld zł, czyli około 14% całego budżetu na refundację apteczną. Średnia wartość refundacji na pacjenta wynosiła w 2018 roku 137 zł (o 35 zł więcej niż w 2013 roku), a średnia wartość dopłat pacjentów 91 zł (o 37 zł mniej niż w 2013 roku).

W raporcie NFZ przeczytacie o: nadciśnieniu tętniczym w Polsce i na świecie, kosztach związanych z leczeniem nadciśnienia ponoszonych przez NFZ i pacjentów, compliance w leczeniu nadciśnienia tętniczego, konsekwencjach nadciśnienia tętniczego. Znajdziecie go tutaj

ZOBACZ TAKŻE:

Otyłość – największym zagrożeniem dla zdrowia

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl