Gdańszczanie pożegnali Cytrę

Dobiegło końca długoletnie życie brunatnej niedźwiedzicy Cytry, która była jednym z najstarszych zwierząt Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Seniorka żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności. Przez długie lata była ulubienicą gości odwiedzających zoo.

Niedźwiedzica od dłuższego czasu zmagała się ze starością. Cierpiała na postępujące zwyrodnienie stawów, miała również duży problem ze wzrokiem i słuchem, dolegliwościami typowymi dla sędziwego wieku. Zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosiło długotrwałego efektu.

Kilka miesięcy temu zastosowana została u niej innowacyjna metoda leczenia: w stawy wstrzyknięto bogatopłytkowe osocze pozyskane z jej własnej krwi. Zabieg przyniósł natychmiastową ulgę podopiecznej gdańskiego ogrodu w mgnieniu oka stawiając ją na nogi! Wrócił jej apetyt, chęć uczestniczenia w treningach medycznych oraz radość ze spacerowania po wybiegu.

Niestety, starości nie dało się trwale zatrzymać. Jej stan pogarszał się i kilka dni temu życie Cytry dobiegło końca. Żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności.

Przypomnijmy: niedźwiedzica trafiła do gdańskiego ZOO na początku lat dziewięćdziesiątych z bazy cyrkowej w Julinku koło Warszawy. Uwielbiała owoce i warzywa oraz codzienne treningi, podczas których badany był stan jej zdrowia. Przez długie lata była ulubienicą gości gdańskiego ZOO.

Ponadto w tamtejszym ogrodzie mieszka unikat na skalę światową. Wprawdzie biały, ale nie kruk. Tak samo jednak rzadki. Mowa o pingwinie tońcu. Nie jest to jednak kolejny biało-czarny przedstawiciel tego gatunku, bo…..  ma nietypowe upierzenie, co czyni go jedynym tak wyjątkowym wśród pingwinów żyjących w ogrodach zoologicznych na świecie. W naturze takie narodziny się zdarzają, ale również niezwykle rzadko. Można go podziwiać w okolicach wybiegu pingwinów. Szczegóły znajdziecie na stronie zoo.gda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwszy na świecie ogród zoologiczny z własnymi… rajstopami!

Fot. zoo.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *