Bardzo smutna historia łąkowej miłości

Dziś (23 maja) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – szczególnie ważny dla łąk –  przypomina Fundacja Łąka. Z tej okazji na dobranoc możecie przeczytać o tym jak wygląda prawdziwy „efekt motyla” i poznać bardzo smutną historię łąkowej miłości.

– “Różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią”. Ta trudna definicja nie obrazuje, jak łatwo zburzyć delikatną konstrukcję, jaką jest wykształcony przez miliardy lat ewolucji porządek życia na Ziemi – jeśli usuniemy z niej choćby jeden niepozorny element – przypominają członkowie Fundacji Łąka

Motyl modraszek telejus (Phengaris teleius) mimo iż można go spotkać od Europy Zachodniej po Japonię oznaczany jest jako bliski zagrożenia. A to dlatego, że ma “wysokie wymagania ekologiczne” – skomplikowaną kombinację czynników niezbędną do rozmnażania. Musi znaleźć łąkę, na której rośnie krwiściąg lekarski (bo tylko na jego liściach samica składa jaja) i gdzie jednocześnie żyją w dużym zagęszczeniu mrówki wścieklice, którymi żywią się larwy modraszka. A motyle żyją tylko parę dni! W tym czasie muszą znów znaleźć łąkę z krwiściągami, kopulować i złożyć jaja, zastawiając pułapkę na mrówki. Więcej informacji o tym jak to przebiega znajdziecie w poniższym poście Fundacji.

Pozostaje pytanie: A co jeśli przez ostatnie 9 miesięcy łąki w okolicy, gdzie się wykluły, zostały zniszczone? Co jeśli je skoszono i nie ma odpowiednich kwiatów? Co jeśli wypalono je na wiosnę i zniszczono mrowiska w całości? 

Każda gwałtowna ingerencja człowieka w przyrodę, likwidująca choćby tak nieokazałą roślinkę jak krwiściąg, czy tak pozornie liczne owady jak mrówki, może mieć nieodwracalne konsekwencje dla ogromnej liczby innych gatunków. Trącamy domino, o którego ustawieniu nie mamy pojęcia i nie jesteśmy w stanie go zatrzymać, gdy już pójdzie w ruch! Oto prawdziwy „efekt motyla” i bardzo smutna historia o łąkowej miłości. Protestujcie, dzielcie się wiedzą, podawajcie dalej! –  apeluje Fundacja Łąka

fot. Marcin Kutera Wikimedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *