To pierwsza taka operacja w Polsce – bez blizny na szyi

To świetna wiadomość dla pacjentów, którzy martwią się, że po operacji usunięcia tarczycy pozostanie im blizna. W Klinice Chirurgii Endokrynologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przeprowadzono pierwszą w Polsce operację endoskopowego wycięcia tarczycy przez przedsionek jamy ustnej. Zastosowana nie tylko nie pozostawia blizny na szyi, ale pozwala na zachowanie niezmienionego głosu

Zabiegowi poddano dwie pacjentki. Operacje przeprowadzili prof. Marcin Barczyński oraz dr hab. Aleksander Konturek, prof. UJ. Technika operacji TOETVA – endoskopowego wycięcia tarczycy przez przedsionek jamy ustnej wpisuje się w nurt zabiegów bez pozostawiania blizn na skórze, czyli operacji przez naturalne otwory ciała. W technice tej dostęp operacyjny do tarczycy uzyskuje się nie jak w klasycznej chirurgii tarczycy – poprzez wykonanie cięcia kołnierzowego w dolnej części szyi, lecz mało inwazyjnymi metodami endoskopowymi przez przedsionek jamy ustnej po założeniu trzech trokarów. Pozwala to na uniknięcie cięcia na skórze szyi i uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego po operacji wynikającego z braku blizny. Niewielkie rany po trokarach w obrębie przedsionka jamy ustnej szybko się goją.

Wskazaniem do zabiegu w przypadku obu pacjentek były guzy tarczycy o średnicy około 3 cm, zweryfikowane w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej jako zmiany łagodne, jednak w toku obserwacji ulegające systematycznej progresji, co doprowadziło do objawów uciskowych na tchawicę. Już cztery godziny po zabiegu pacjentki mogły chodzić, przyjmowały płynną dietę, a następnego dnia zostały wypisane ze szpitala.

Technika operacji TOETVA została opracowana w 2014 roku w Bangkoku przez dr. Anuwonga  z Tajlandii, a następnie wystandaryzowana i wdrożona w ponad 20 wysokospecjalistycznych ośrodkach zajmujących się małoinwazyjną chirurgią endokrynologiczną na całym świecie m.in. w Azji (Tajlandia, Korea Południowa, Wietnam), Ameryce (USA, Brazylia) oraz Europie (Włochy, Niemcy, Turcja).

ZOBACZ TAKŻE:

Dobre śniadanie = sprawny umysł

Źródło UJ.edu.pl

 

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl