Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w byciu dobrą mamą

Jedyna Taka Mama to innowacyjny projekt prowadzony przez Fundację Jedyna Taka, która chce wesprzeć kobiety z niepełnosprawnością realizujące się w macierzyństwie oraz zainspirować te panie, które chciałyby założyć rodzinę, ale ciągle się boją. Fundacja pragnie udowadniać, że mogą normalnie funkcjonować i realizować się w wielu dziedzinach, w tym w rodzicielstwie.

Jak podkreślają członkowie Fundacji, znalezienie przystosowanego gabinetu ginekologicznego, lekarza, który uczciwie potraktuje pacjentkę na wózku, sprzętu ułatwiającego transport niemowlaka czy – po prostu – szpitala gdzie kobieta z niepełnosprawnością będzie mogła urodzić dziecko, to ogromne wyzwanie i problem, który niełatwo przeskoczyć.

Projekt Jedyna Taka Mama chce przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu oraz zwrócić uwagę na potrzeby kobiet z niepełnosprawnością. Jego celem jest zmiana wizerunku kobiet z niepełnosprawnością, promocja macierzyństwa bez barier oraz pokazanie, że każda kobieta bez względu na sposób poruszania się ma prawo do tego by być mamą.

Mamy z niepełnosprawnością muszą się codziennie zmagać nie tylko z barierami architektonicznymi, ale również i tymi mentalnymi, z którymi zdecydowanie najtrudniej jest walczyć. O macierzyństwie kobiet z niepełnosprawnością się nie rozmawia. Dla większości jest to temat tabu, a przecież w tym temacie jest tak wiele do zrobienia. Dlatego też postanowiliśmy wyjść do mam z projektem Jedyna Taka Mama i pokazać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w byciu dobrym rodzicem. Dziecko kocha swoją mamę najbardziej na świecie, dla niego nie jest ważne to, w jaki sposób porusza się jego mama, liczy się jej miłość, a ona nie ma barier – podkreśla Katarzyna Wojtaszek, prezes Fundacji Jedyna Taka, pomysłodawcy wystawy i projektu.

W dniach 26.05-9.06 w centrum handlowym Arkadia w Warszawie (przy wejściu głównym) będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę – Jedyna Taka Mama. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zdjęcia 15 kobiet z niepełnosprawnością ruchową, które wraz ze swoimi dziećmi wzięły udział w sesjach zdjęciowych w Warszawie, Gdańsku, Dzierżoniowie i Krakowie, poprzedzonych castingiem internetowym. Każda z nich jest zupełnie inna, za każdą z nich jest inna historia, ale wszystkie łączy coś najpiękniejszego w życiu każdej kobiety – wszystkie są cudownymi mamami.

Zawsze staramy się wspierać różnego rodzaju projekty społeczne, dlatego włączyliśmy się do projektu Jedyna Taka Mama. Mam nadzieję, że tego typu akcje sprawią, że będziemy rozmawiać o likwidacji barier, nie tylko tych architektonicznych. Warszawa jest miastem dla wszystkich, dlatego chcemy promować wartości tolerancji, zrozumienia i akceptacji –  stwierdza Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola, organizatora wystawy. 

ZOBACZ TAKŻE:

Pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami są już gotowe

 

Fot. Sebastian Wolny Fundacja Jedyna Taka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *