Koncert za wagon polskiej wódki

Piątkowy wieczór to dobra okazja, aby dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat polskiej wódki. Czy wiecie, który zespół zagrał za wagon polskiej wódki, jaką wódkę serwowano podczas pierwszego lotu samolotu Concorde, ile butelek polskiej wódki potrzeba do zbudowania wieży o wysokości Pałacu Kultury i Nauki i jaki światowej sławy malarz kochał naszą wódkę? Jeśli nie, to zerknijcie koniecznie.

* Zespół The Rolling Stones zagrał w Warszawie za wagon polskiej wódki.
Pamiętny koncert odbył się już ponad 50 lat temu, przez co zdążył obrosnąć w mity i niekoniecznie prawdziwe anegdoty. Z tego też powodu wielu niedowiarków twierdzi, że historia z wagonem to legenda miejska. Znane są jednak relacje organizatorów koncertu, które potwierdzają autentyczność tego wydarzenia. Niestety, członkom zespołu nie udało się skonsumować swojego „wynagrodzenia”, ponieważ wagon został zawrócony z powrotem do Polski przez brytyjską straż graniczną.

* Polską wódkę serwowano podczas pierwszego lotu samolotu Concorde.

Wydarzenie to miało miejsce w 1976 roku, kiedy już na całym świecie znana była jakość wódki pochodzącej z Polski. Jedną z najpopularniejszych polskich wódek była wówczas Wyborowa. Stosunkowo szybko zaczęła cieszyć się prestiżem, a wśród jej miłośników nie brakowało sławnych artystów i polityków najwyższego szczebla. To właśnie ją serwowano na podkładzie bardzo nowoczesnego, jak na tamte czasy, naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde podczas inauguracyjnego lotu.

* Pablo Picasso kochał polską wódkę.

Potwierdza to słynny cytat artysty: „Trzy najbardziej zdumiewające rzeczy w minionym półwieczu to The Blues, Cubism and Polish Vodka”. 

* Do zbudowania wieży o wysokości Pałacu Kultury i Nauki potrzeba 846 butelek polskiej wódki.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów wysokości. Aby zbudować wieżę o tej samej wysokości, trzeba znaleźć około 846 półlitrowych butelek polskiej wódki. To brzmi jak wyzwanie…;-)

 W Warszawie znajduje się Muzeum Polskiej Wódki.
Mieści się ono w  zabytkowym budynku destylacji i rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser. To nie był przypadkowy wybór, jest to dawna siedziba fabryki wódki „Koneser” w Warszawie, kompleks budynków w stylu neogotyckim o powierzchni 50 000 metrów kwadratowych między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. To tutaj powstały te flagowe marki polskich wódek: Luksusowa i Wyborowa. 

Inne ciekawostki o polskiej wódce znajdziecie poniżej

10 ciekawostek o polskiej wódce

Źródło muzeumpolskiejwodki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *