Rośnie ryzyko pożarów w lasach

Już od kilku dni są notowane coraz wyższe temperatury powietrza. Tym samym wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy od kilku dni coraz częściej informują o wybuchających pożarach i obawiają się, że czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień, kiedy lasy LP płonęły aż 1249 razy!

Kilka dni temu (4 czerwca) w lasach Nadleśnictwa Toruń spłonęło ponad dwa hektary młodników, natomiast w Nadleśnictwie Włocławek ktoś prawdopodobnie podpalił las w czterech różnych miejscach. Następnego dnia pożar został zauważony okolicach Barbarki, niedaleko Torunia. W tym przypadku też prawdopodobnie doszło do podpalenia.

We wszystkich tych przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, a także użycie samolotu i śmigłowca, którym dysponują leśnicy. Leśnicy obawiają się, że czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień, kiedy lasy administrowane przez Lasy Państwowe płonęły aż 1249 razy. Podczas kwietniowych pożarów spłonęło niemal 620 ha lasów.

Tylko w ciągu jednego dnia, 23 kwietnia w Nadleśnictwie Opoczno (RDLP w Łodzi) spłonęło ponad 48 ha lasu. Tego samego dnia, w Nadleśnictwie Dąbrowa (RDLP w Toruniu) spaleniu uległo ponad 32 ha. Od początku roku w lasach pod zarządem LP zanotowano 1568 pożarów, a we wszystkich lasach (bez względu na rodzaj własności) było ich 4905.

Deszczowy maj przyniósł chwilową ulgę. Niestety, kilku dni wyższych temperatur, brak opadów i wiatr powodują dosyć szybką utratę wilgotności, a ściółka w lasach znów staje się coraz suchsza.

Niecodzienny pożar – zapaliło się… drzewo!

Dlatego leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu. Proszą również o czujność i zgłaszanie zagrożeń. Wystarczy zadzwonić do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa lub do Państwowej Straży Pożarnej na numer alarmowy 112!

Mapa zagrożenia pożarowego lasu znajdziecie tutaj.

Źródło lasy.gov.pl. Fot. główne ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *