Drewno, kamień i światło

Mediolańskie targi Salone del Mobile to wielkie święto designu, podczas którego topowe marki wnętrzarskie prezentują zarówno najnowsze kolekcje, jak i kultowe produkty, znane od lat, nierzadko po „liftingu” – w nowej odsłonie kolorystycznej czy w innym wykończeniu. Zwiedzając wymyślnie zaaranżowane stoiska (tak, aby jak najbardziej przyciągały uwagę gości) wśród nowości różnych firm można zaobserwować dominujące trendy, zarówno obecne od kilku sezonów, jak i zupełnie nowe.

Naturalne materiały od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością – zarówno projektanci, jak i użytkownicy doceniają ich uniwersalność i neutralność. Dlatego w Mediolanie niemal na każdym kroku można było zobaczyć ponadczasowe drewno. Najmodniejsze jest to w naturalnym wydaniu – królują dąb, mahoń, palisander w odcieniach średniego brązu, o gładko szlifowanej powierzchni w matowym lub satynowym wykończeniu, z widocznym usłojeniem. Nie brakuje też drewna malowanego na rozmaite kolory.

Równie popularnym materiałem, który inspiruje projektantów jest kamień. Pojawia się zarówno w wersji naturalnej, jak i w formie laminatu czy spieku. Dekoracyjne kamienne użyłkowanie można było zobaczyć niemal na każdej powierzchni – poczynając od blatów stolików kawowych, stołów i komód, przez elementy opraw oświetleniowych po fronty mebli. Co ciekawe, mniej niż w ubiegłych latach było jasnego marmuru – modna teraz kamienna gama kolorystyczna to brązy, zielenie, róże.

W Mediolanie można też było zaobserwować duże zainteresowanie projektantów szkłem – kolorowym, grubym, o ciekawej, niejednolitej strukturze i wyoblonych krawędziach. Wykonane są z niego blaty stołów i stolików, klosze lamp i żyrandole. Przeszklenia pełnią także funkcję ścianek działowych i parawanów.

Kolorystyczne trendy z Mediolanu

Na większości stoisk królowała zieleń, kojarząca się z naturą, uspokajająca, pomagająca się zrelaksować. W tym sezonie projektanci postawili na jej spokojne, przygaszone odcienie, zarówno jasne, jak i ciemne. Nadal dużą popularnością cieszy się kolor niebieski we wszystkich swoich odcieniach – od błękitu przez kobalt po głęboki granat. Sporo było także różu – bladego, pudrowego, delikatnego (świetnie komponuje się z miedzią i złotem). W roli ciepłego, rozjaśniającego wnętrza akcentu występowała barwa żółta – w wydaniu musztardowym doskonale komponująca się z zielenią i granatem. Widać duże zainteresowanie kolorami nie tylko w meblach, ale również w formie tła. Wszechobecna szarość ustępuje miejsca bardziej wyraźnym, intensywnym kolorom.

Wzorowy design

Poza naturalnymi wzorami popularnych materiałów (usłojenie drewna, żyłkowanie kamienia) i gładkimi powierzchniami, designerzy chętnie ozdabiają swoje projekty wzorami geometrycznymi w wersji makro, np. w postaci wyraźnych figur, linii itp. lub mikro, w formie drobnych wzorów. W Mediolanie dało się również zauważyć renesans motywów kwiatowych. Na tapicerkach mebli kwitną tradycyjne róże oraz multikolorowe kwiaty, niczym z rajskiego ogrodu. Popularny jest także motyw egzotycznych liści w odcieniu soczystej zieleni. Coraz śmielej na salony wchodzi też motyw terazzo – w nowoczesnym, odświeżonym, kolorowym wydaniu. Ozdabia nie tylko powierzchnie twarde, takie jak blaty, ściany czy podłogi – pojawia się na tkaninach obiciowych i w dodatkach.

Przegląd głównych tendencji z tegorocznych targów w Mediolanie można obejrzeć w przygotowanym już po raz drugi Raporcie Wzorniczym Domoteki. To przewodnik po trendach opatrzony wypowiedziami ekspertów – projektantów wnętrz i produktów, architektów i trendwatcherów.

Domoteka_Raport_Salone del Mobile 2019

Fot., źródło mat. prasowe