Wyżej w Tatrach nadal zima

Tak wysokich temperatur jak w ostatnich dniach na Podhalu i w Tatrach dawno nie było. Przełożyło się to na zasłabnięcia starszych osób, wędrujących po Tatrach. Turyści wędrujący po wyżej położonych szlakach zaskakiwani byli zalegającymi wyżej śniegami. Stąd poślizgnięcia na śniegach, upadki, a w konsekwencji potłuczenia i kontuzje. Ratownicy TOPR-u mieli sporo pracy.

W ubiegłym tygodniu toprowcy pomogli m.in. turystce, która schodząc wraz z koleżanką schodziły ze Szpiglasowej Przełęczy na stronę Morskiego Oka poślizgnęła się na śniegach, zsunęła się kilkanaście metrów oraz wielu turystom, którzy zasłabli czy doznali różnorodnych urazów. Przetransportowali też do Zakopanego dwoje starszych turystów, których tak zmogły trudy wycieczki, że nie byli w stanie samodzielnie zejść do Kuźnic. 

– W sobotę przed 17.30 do TOPR zadzwonił turysta idący z Pięciu Stawów do Morskiego Oka informując, że widział jak przed chwilą z rejonu Świstowej Czuby zsunęła się po śniegach do Świstówki Roztockiej jakaś turystka. Widzi, że siedzi ona na śniegu i dotarły do niej znajdujące się w pobliżu dwie osoby. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala – relacjonuje toprowiec Adam Marasek

Pełną kronikę znajdziecie na topr.pl

Toprowcy informują, że na najbliższy tydzień przewidywane są opady i burze. Ma być dość ciepło. Przed wyruszenie w góry należy sprawdzić aktualną pogodę, aby burza nie zastała nas na graniach i szczytach. Należy pamiętać również o zabieraniu ze sobą minimum 1,5 litra wody do picia, by się w czasie wycieczki nie odwodnić. Na wyżej położonych szlakach, w newralgicznych miejscach, zalegają jeszcze śniegi. Tam poruszanie się bez raków i czekanów może doprowadzić do poślizgnięć i upadków.

ZOBACZ TAKŻE:

Coraz chętniej zostajemy na wakacje w kraju

Fot. główne ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *