Sprawdź auto, zanim je kupisz

W trakcie wakacji wypatrzyliście auto swoich marzeń? Nie dajcie ponieść się emocjom. Sprawdźcie czy ujedzie dalej niż na złomowisko. Garażowany, rzadko używany, niestukany, nieklepany, oczko w głowie byłego właściciela, kolor idealny, nic – tylko brać! Daj sobie chwilę, aby ochłonąć. W tym czasie możesz na przykład wejść na  stronę historiapojazdu.gov.pl i sprawdzić czy nie chcesz kupić kota w worku.

Jeśli auto, które tak Cię kusi, jest zarejestrowane w Polsce, potrzebujesz: numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji, jeżeli natrafiłeś na okazję życia podróżując za granicą – też nic straconego.

Nasza e-usługa umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA czy Kanady – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W takim przypadku poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, potrzebujemy także Profilu Zaufanego – dodaje.

Za skorzystanie z usługi – niezależnie, czy sprawdzasz auto zarejestrowane w Polsce, czy nie – nic nie zapłacisz. W przypadku, gdy wybrane przez Ciebie auto jest zarejestrowane w naszym kraju wystarczy, gdy wejdziesz na historiapojazdu.gov.pl i wpiszesz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji (wszystkie te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym auta, uczciwy sprzedawca powinien bez problemu Ci je przekazać). Klikasz “Sprawdź pojazd” i na Twoim ekranie wyświetlą się informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Na stronie sprawdzisz:

 • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych, które auto przechodziło, w tym informację czy posiada aktualne badanie,
 • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
 • informację, czy auto posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
 • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli chcesz sprawdzić auto niezarejestrowane w Polsce, to wpisujesz te same dane (numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji). System poprosi Cię o zalogowanie się Profilem Zaufanym i w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczysz informacje w siedmiu kategoriach:

 • Kradzież,
 • Złomowanie,
 • Powypadkowy,
 • Uszkodzony,
 • „Przekręcony” licznik,
 • Niedopuszczony do ruchu,
 • Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem.

Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Jeździł po ulicach autem ze złomu (zdjęcia)

Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niego ponad 100 milionów razy, a tylko przez pierwszych sześć miesięcy tego roku – już ponad 68 milionów razy sprawdzali historię pojazdu – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *