Tylko sprawdzę maila, czyli Polak na wakacjach nie bierze urlopu od pracy

Wakacje to teoretycznie czas wytchnienia od natłoku obowiązków i bieżących spraw. Jak się jednak okazuje, w trakcie urlopu nie umiemy nie tylko obejść się bez telefonu, ale wiele osób nie potrafi też oderwać się od spraw zawodowych. Już co czwarty Polak w trakcie wakacji deklaruje, że sprawdza pocztę służbową. Najczęściej dotyczy to najmłodszego pokolenia w wieku 18-29 lat.

Z raportu Nationale-Nederlanden „Bezpieczni w podróży” wynika, że tylko 16 procent polskich turystów chce pozostać w tym czasie „offline”. Czego więc szukamy w sieci podczas błogiego lenistwa?

Telefon komórkowy to narzędzie, z którym coraz rzadziej się rozstajemy. Dzięki specjalnym aplikacjom możemy zarządzać finansami, robić zakupy, przeglądać sieć czy sprawdzać pocztę. Smartfony okazują się również pomocnym narzędziem podczas zagranicznego wypoczynku. Ponad połowa respondentów badania „Bezpieczni w podróży” przyznaje, że w trakcie wyjazdu sięga po telefon, aby sprawdzić pogodę, skorzystać z mapy czy wyszukać informacji na temat atrakcji turystycznych. Nieco mniej ankietowanych, bo 41 procent deklaruje, że za pośrednictwem komórki stara się być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z kraju i ze świata. Medialnymi doniesieniami częściej interesują się mężczyźni (45,6 proc.) niż kobiety (37,7 proc.).

Wyniki raportu pokazują również, że nie wszyscy podczas urlopu potrafią oderwać się od spraw zawodowych. Już co czwarty Polak w trakcie wakacji deklaruje, że sprawdza pocztę służbową. Najczęściej dotyczy to najmłodszego pokolenia na rynku pracy. Na taką odpowiedź wskazała bowiem ponad połowa respondentów w wieku 18-29 lat. Chociaż wraz ze stażem zawodowym nieco zmniejsza się gotowość Polaków do zabierania pracy na wyjazdy, to wciąż blisko jedna czwarta osób między 30 a 40 rokiem życia czyta służbowe e-maile.

Zaledwie 15,6 procent Polaków chce pozostać na wakacjach offline i nie korzysta z telefonu. Wyjątek stanowią respondenci w wieku 18-29 lat, którzy chętnie relacjonują swoje wyjazdy na kanałach społecznościowych. Także ta grupa uważa, że czas urlopu to najlepszy moment, aby nadrobić serialowe zaległości. Na odpowiedź „oglądam filmy i seriale” wskazało aż 43 procent młodych turystów. Co ciekawe, jedynie 10 procent wśród 30 i 40-latków wykorzystuje swój telefon w tym celu.

Kilka godzin bez smartfona. Podejmiecie wyzwanie?

Fot. główne ma charakter poglądowy.
 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl