Przychodzi Polak do dietetyka…

Nadwagę ma dziś już większość Polaków. Według specjalistów prowadzących kampanię „Otyłość kontra zdrowie” zmaga się z nią już 68% mężczyzn i 53% kobiet. Jest też coraz powszechniejsza wśród dzieci – występuje u 44% chłopców i 25% dziewcząt. Osoby walczące z nadwagą muszą liczyć się nie tylko z jej konsekwencjami zdrowotnymi, ale także finansowymi. Leczenie jej i powodowanych przez nią powikłań może generować koszty liczone w tysiącach złotych.

Aż 71 procent osób zgłaszających się do dietetyka potrzebuje pomocy w zrzuceniu kilogramów. Poważny problem z nadwagą i otyłością występuje również wśród najmłodszych. Polacy piją dużo słodzonych, kolorowych napojów, za mało wody, a na dietę najczęściej decydują się osoby przed czterdziestką – wynika z raportu Oferteo.pl.

Badania przeprowadzone przez doktora Dariusha Mozaffariana, dziekana Wydziału Nauk o Żywieniu z Tuffs University w Bostonie dowodzą, że kolorowe, słodzone napoje przyczyniają się do śmierci ponad 184 tysięcy osób rocznie.

Kolorowe napoje zamiast wody

Tymczasem codziennie pije je aż 71% ankietowanych. Normą jest wypijanie jednej lub dwóch (35%), a często nawet trzech lub czterech szklanek dziennie (26%). 10% badanych pije ich nawet 5 lub więcej. Tego typu słodzone napoje nie tylko wypłukują z organizmu minerały, powodują odwodnienie, próchnicę i choroby dziąseł, podnoszą ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych, ale także wspomagają rozwój cukrzycy, chorób serca, otyłości, a nawet raka.

Jeśli chodzi o wodę, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo potrzebuje jej nasz organizm. Tylko co piąty ankietowany przyznaje, że dziennie pije pięć lub sześć szklanek wody, a 14% – 7 i więcej. 30% badanych sięga po trzy lub cztery szklanki wody na dobę, a 29% już tylko po jedną lub dwie. 6% przyznało, że w ogóle z niej zrezygnowało. Nie są to zadowalające statystyki, biorąc pod uwagę, że lekarze zalecają picie od 8 do nawet 12 szklanek wody na dobę. Taka ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oczyszcza go, wspomaga trawienie, redukuje zmęczenie, a także jest pomocna przy odchudzaniu.
Warto dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, aby nie gasić pragnienia słodkimi napojami, których spożywanie ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.

Dietetycy najczęściej zalecają, żeby jeść od 4 do 5 posiłków dziennie. Jak pokazują wyniki badania, Polacy w większości stosują się do tych wskazań. 35% badanych deklaruje, że spożywa cztery posiłki dziennie, a 31% – pięć. Tylko trzy posiłki w ciągu dnia jada 29% badanych, a dwa wystarczają 5% z nich.

Dieta potrzebna w każdym wieku

Jak wynika z badania, po pomoc dietetyka zgłaszają się osoby w każdym wieku. Największa część z nich mieści się w przedziale od 20 do 30 roku życia (25%) lub od 31 do 40 roku życia (25%). Najrzadziej po takie wsparcie sięgają osoby nieco starsze. Klienci po 50 roku życia to tylko 15% wszystkich zleceniodawców.

Warto zwrócić uwagę na najmłodszą grupę. Dzieci i młodzież stanowiły w 2018 roku aż 16% klientów dietetyków. Do specjalisty zgłaszają się w ich sprawie rodzice. W tej grupie pomoc specjalisty potrzebna jest przede wszystkim przy odchudzaniu – to aż 67% wszystkich spraw. W 12% przypadków chodzi o przybranie na wadze, a 10% najmłodszych korzysta z usługi rozpisania diety odpowiedniej w konkretnej chorobie.

Cel diety – schudnąć

Nadwagę ma dziś już większość Polaków. Według specjalistów prowadzących kampanię „Otyłość kontra zdrowie” zmaga się z nią już 68% mężczyzn i 53% kobiet. Jest też coraz powszechniejsza wśród dzieci – występuje u 44% chłopców i 25% dziewcząt. Osoby walczące z nadwagą muszą liczyć się nie tylko z jej konsekwencjami zdrowotnymi, ale także finansowymi. Leczenie jej i powodowanych przez nią powikłań może generować koszty liczone w tysiącach złotych.

Wyniki raportu  pokazują jednoznacznie, że to właśnie chęć zrzucenia zbędnych kilogramów jest głównym powodem podjęcia decyzji o kontakcie z dietetykiem wśród Polaków. Taką motywację wskazało aż 71% wszystkich badanych. Pozostała część zgłoszeń dotyczyła rozpisania odpowiedniej diety do choroby (16% zapytań), dostosowania żywienia do treningu (3%) lub pomocy przy utrzymaniu wagi (1%).

Jedna trzecia wszystkich osób korzystających z usług dietetyka zgłosiła potrzebę przygotowania diety specjalnej, czyli wykluczenia lub uwzględnienia pewnych grup produktów. Najczęściej, bo prawie w połowie przypadków, chodziło o dietę niskotłuszczową. 15% szczególnych diet to diety przeznaczone dla diabetyków, a 14% – dla wegan lub wegetarian. Najrzadziej zamawiane są diety bezglutenowe (8%) i bezbiałkowe (4%).

To niepozorne warzywo ma w sobie wielką moc

Klienci chcą zacząć od razu

Osoby podejmujące decyzję o rozpoczęciu diety nie chcą tracić czasu. Aż trzy czwarte z nich deklaruje, że współpracę z profesjonalistą są gotowi podjąć od zaraz. 23% chce zmienić żywienie w ciągu miesiąca.
Metodologia badania: Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3900 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od lipca 2018 roku do lipca 2019 roku, przez podmioty poszukujące usług dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *