Tak powstawały warszawskie biurowce przez ostatnie 120 lat (video)

Pierwsze nowoczesne biurowce zaczęły powstawać w Warszawie na początku lat 90. Historia tych komercyjnych obiektów jest jednak o wiele dłuższa. O początkach wysokościowców możemy mówić wraz z pojawieniem się przy ulicy Zielnej obiektu, naśladującego wieżę zamkową, który został ukończony w 1908 roku.

Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji żelbetowych w Europie – od podstawy fundamentów do szczytu liczyła 51 metrów. W 1922 roku budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telegraficzna i dzięki temu znany jest on do dziś jako PAST-a. Budynek zasłynął z zaciętych walk, jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego.

Jeszcze wyższy drapacz chmur powstał w Warszawie w 1934 roku przy placu Napoleona (obecnie Powstańców Warszawy). Do wybudowania liczącego 17 pięter i 66 metrów Prudentiala, wykorzystano dwa miliony cegieł.

Nowoczesne biurowce zaczęły intensywnie powstawać po 1989 roku – po pierwszych wolnych wyborach w Polsce i po przemianach politycznych oraz gospodarczych. Ich erę zapoczątkowała w 1989 roku ukończona budowa LIM Center (czyli budynek hotelu Marriott). Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka. Budynek zyskał prestiż oraz popularność, bo jako pierwszy w Polsce miał standard pięciogwiazdkowego hotelu. Piętra hotelowe zaczynają się od połowy budynku, niżej są biura.

W latach 1990-2000 powstały między innymi pierwsze wysokościowce jak Orco Tower u zbiegu Jerozolimskich i Chałubińskiego, Ilmet przy Rondzie ONZ czy wybudowany w 1998 roku Warsaw Financial Center u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Emilii Plater.

Boom biurowców w Warszawie

Prawdziwy boom zaczął się w roku 2000. Wtedy budowa biurowców „wystrzeliła”. W samym 2000 roku oddano do użytkowania około 311 tys. m kw. powierzchni biurowej w Warszawie. Dla porównania – tylko do sierpnia 2019 roku – oddano już ponad 353 tys. m kw.

Według obliczeń analityków rynku z firmy REDD, w ciągu ostatnich 30 lat w Warszawie powstało 607 biurowców o łącznej powierzchni ok. 8 351 045 m kw. Największymi biurowymi dzielnicami – wliczając powierzchnie w budowie – są Śródmieście, w którym jest ok. 2 343 562 m kw. biur, drugie miejsce zajmuje Mokotów (2 298 442 m kw.), a trzecie Wola (2 203 535 m kw.).

Na początku lat 90. najwyższe odnotowywane w historii stawki czynszu sięgały 50 dolarów za metr kwadratowy miesięcznie. Takie ceny obowiązywały m.in. w biurowcu Curtis Plaza i w Warsaw Corporate Center. Dziś – według danych dostępnych w REDD – stawki czynszu za powierzchnie biurowe najwyższej klasy utrzymują się na poziomie 25-27 euro za metr kw. miesięcznie, a poza centrum 14-17 euro miesięcznie.

W najbliższym czasie rynek biurowy może mieć jednak problem. Duża liczba biur dostarczana w ostatnich latach spowodowała wzrost liczby pustostanów. Jeszcze w 2010 roku w Warszawie było ok. 5 414 365 m kw. powierzchni biurowych. Dziś w całej Warszawie – według danych REDD – mamy 6 663 853 m kw., z czego wolnej powierzchni we wszystkich dostępnych w stolicy biurowcach jest 1 064 925 m kw. Dziś 16 proc. całej dostępnej na rynku powierzchni biurowej to pustostany. REDD, jako baza danych, bierze pod uwagę całą dostępną powierzchnię, a nie jedynie budynki klasy A i B budowane od 1989 roku.

Warszawskie rekordy

* Najwyższy budynek biurowy: Warsaw Spire – 220 metrów

* Największy budynek biurowy: Rondo 1 – 57 tys. m kw. powierzchni najmu

* Najdroższy budynek biurowy: Warsaw Spire. Firma Immofinanz przejęła wieżę biurową za około 386 mln euro

* Największa umowa najmu w Polsce: mBank w warszawskim kompleksie biurowym Mennica Legacy Tower zajmie 45,6 tys. m kw. powierzchni, co oznacza, że wynajęli prawie cały budynek.

Tak powstawały biurowce w Warszawie od 1900 roku

Warszawa usiana wieżowcami

Fot. ma charakter poglądowy, źródło mat. prasowe

 

WieleLiter.pl