Jak bezpiecznie przewozić czworonożnych pupili w aucie

Co drugi Polak jest posiadaczem zwierzęcia domowego – wynika z badań Kantar Public. Eksperci przyznają,  że podróżowanie z nimi jest coraz popularniejsze. Swojego pupila na urlop zabiera nawet 2/3 Polaków. Przepisy nie precyzują w jaki sposób przewozić zwierzęta w aucie. Regulacje dotyczące ich transportu opierają  się jedynie na interpretacji przepisu mówiącego o zakazie używania pojazdu w sposób zagrażający  bezpieczeństwu osobom znajdującym się w aucie oraz poza nim.

Stąd też akcja „Masz zwierzaka? Miej zasady!, której organizatorem akcji jest Autostrada Wielkopolska wspólnie z Autostradą Eksploatacją. Ma ona na celu pokazanie dobrych praktyk oraz zapewniających bezpieczeństwo zasad  podróżowania ze zwierzętami.

 Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, zarówno na co dzień, jak i w czasie urlopu. Często nie zdajemy  sobie sprawy z tego, że, nieprzestrzeganie zasad jazdy samochodem ze zwierzętami może okazać się bardzo  niebezpieczne. Wybierając się w podróż powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym czy nasz pupil jest  właściwie zabezpieczony w razie wypadku, ale również czy warunki, w których z nami jedzie, są dla niego komfortowe – wyjaśnia Agnieszka Zabrocka, wiceprezes Fundacji Głosem Zwierząt, partner merytoryczny akcji.

Jakich zasad warto zatem przestrzegać, by podróż była wygodna i bezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla naszego
pupila?
1. Nie przewoź zwierząt „luzem” w samochodzie – zwierzęta powinny zawsze być wożone w  transporterkach lub w odpowiednich uprzężach/pasach.
2. Przygotuj przestrzeń przeznaczoną dla psa lub kota w sposób zapewniający równe, ale miękkie, wygodne i stabilne podłoże – w ten sposób zwiększysz komfort swojego zwierzaka.
3. Nie hamuj ostro – zwierzę ma mniejszą masę od Ciebie, gwałtowne hamowanie może być dla niego  bardzo stresujące, a dla Ciebie niebezpieczne.
4. Pamiętaj, że zwierzęta też mają swoje potrzeby fizjologiczne – zadbaj o to, robiąc co jakiś czas postoje.
5. Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego pupila na MOPie. Przed wyjściem z samochodu zapnij go na smycz,  nie pozwól mu biegać bez opieki – może wpaść pod inny samochód lub uciec na jezdnię. Parking to też  najodpowiedniejsze miejsce by dać mu pić.
6. Nie pozostawiaj zwierząt samych w nagrzanym samochodzie – podobnie jak u człowieka, łatwo o przegrzanie czy odwodnienie.
7. Pamiętaj, że zwierzęta też czasem cierpią na choroby lokomocyjne – obserwuj ich zachowanie i reaguj.
8. Nie słuchaj w czasie jazdy głośnej muzyki – to może dodatkowo stresować zwierzaka.
9. Nie puszczaj na niego nawiewu/klimatyzacji – zwierzęta mają wrażliwe uszy i łatwo u nich o zapalenie.
10. Gdy zauważysz błąkające się po autostradzie zwierzę – zadzwoń do Centrum Zarządzania Autostradą (61 83 83 112) lub zgłoś to obsłudze Infolinii (+48 800 022 242).

O bezpieczeństwo towarzyszących nam w podróży zwierząt należy zadbać nie tylko w samochodzie, ale też  poza nim. Patrole autostradowe nierzadko zwracają uwagę na niefrasobliwe zachowanie właścicieli psów i  kotów na przyautostradowych parkingach.

Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nasz pies czy kot w nowym dla siebie miejscu. Przed  wyjściem z samochodu zapnijmy go na smycz. Na MOPie nie spuszczajmy go z uwięzi. Pomimo, że jesteśmy na parkingu nie zapominajmy, że miejsce to jest częścią bardzo ruchliwej autostrady. Jeśli nasze zwierzę się  wystraszy lub ucieknie może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników  ruchu – podkreśla Krzysztof Gruszczyński, Mistrz Organizacji ruchu Drogowego z Obwodu Utrzymania Autostrady  w Kotowie.

ZOBACZ TAKŻE:

Pies nie opuścił rannego towarzysza (video)

Fot. ma charakter poglądowy, źródło informacje prasowe

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl