Ostatnie dni na oddanie głosu na polski znaczek. Zagłosujecie?

Do 9 września br. trwa konkurs filatelistyczny online emisji Europa 2019. W tym roku tematem są to „Ptaki”. Na znaczku Poczty Polskiej, zaprojektowanym przez Andrzeja Gosika, została przedstawiona zięba. Co ciekawe, zięby z różnych regionów Europy mają odmienny śpiew. O wyniku konkursu rozstrzygną głosy internautów z całej Europy.

Zięba zwyczajna (Fringilla coelebs) to najliczniejszy ptak Europy. Wielobarwne upierzenie samca kontrastuje z szarym ubarwieniem samicy. Gniazdo zięby jest zawsze doskonale zamaskowane kawałeczkami porostów zbieranych z jego najbliższego sąsiedztwa, przez co doskonale zlewa się z otoczeniem i jest bardzo trudne do zauważenia. W okresie lęgowym zięby zjadają głównie owady, w tym mszyce i mrówki, ale także drobne nasiona leśnych roślin. Jesienią i zimą w ich diecie dominują nasiona. Ciekawostką jest fakt, że pomimo występowania zięb w całej Europie i wspólnego zimowania tych ptaków w regionie Morza Śródziemnego, są one przywiązane do miejsca swego pochodzenia i corocznie wracają do swych rodzimych lasów, parków lub ogrodów. Na dodatek zięby z różnych regionów Europy mają odmienny śpiew. Dialekty śpiewu samców biorą się stąd, że synowie uczą się brzmienia pieśni od swoich ojców. Dlatego niemieckie zięby śpiewają inaczej niż polskie lub francuskie, a nawet zięby z Mazur mają inny śpiew niż te ze Śląska. Trzeba mieć jednak wyjątkowe zdolności, by na podstawie śpiewu rozpoznać skąd dana zięba pochodzi. Sztukę tę posiadali ptasznicy z Tyrolu i Harcu, którzy jeszcze przed stu laty organizowali konkursy śpiewu zięb.

Znaczki EUROPA wydawane są od 1956 r., stanowiąc ważny symbol dążenia Europy do ściślejszej integracji i współpracy. Od 1993 r. za koordynację projektu filatelistycznego emisji EUROPA odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych PostEurop. Przez lata znaczki pocztowe EUROPA zyskały ogromne zainteresowanie zarówno wśród społeczności pocztowej, jak i filatelistów, co odzwierciedla zaangażowanie i udział w konkursie na najpiękniejszy znaczek pocztowy EUROPA. Pomimo zmieniających się tematów emisji zawsze zawierają oficjalne logo „Europa” – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop. Administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop każdego roku ilustrują odrębny temat, w tym roku są to „Ptaki”.

O wyniku konkursu rozstrzygną głosy internautów z całej Europy. Wystarczy wejść na stronę posteurop.org/europa2019 i oddać swój głos.

ZOBACZ TAKŻE:

Poproś Ptaki Polskie, aby zaśpiewały! (video)

Fot., źródło mat. prasowe Poczty Polskiej

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl