Polacy wracając z wakacji, najbardziej obawiają się czekającego na nich… prania

Po urlopie aż 63 procent Polaków czuje spadek motywacji i pogorszenie humoru – są tym samym jedną z narodowości, która najgorzej przyjmuje koniec wakacji. Koniec urlopu ma jednak także swoje jasne strony – 58% ankietowanych cieszy się na myśl o nocy we własnym łóżku a co trzecia osoba – mając w perspektywie spotkanie z najbliższymi. Do największych wyzwań po urlopie Polacy zaliczają powrót do codziennych obowiązków, jak choćby pranie czy zakupy spożywcze.

Początek września to dla wielu symboliczny koniec lata. Jak czują się Polacy, wracając do codziennych obowiązków? Wyszukiwarka KAYAK.pl zapytała mieszkańców 22 krajów o nastroje – jak pokazują ich odpowiedzi, powrót z urlopu dla nikogo nie należy do najprostszych. Są jednak rzeczy, które pomagają odnaleźć się w powakacyjnej rzeczywistości – jak choćby sen we własnym łóżku i spotkanie z bliskimi.

Według ankiety, średnio połowa badanych na świecie (50%) przyznaje, że po powrocie z urlopu czuje się gorzej, nie dopisuje im humor i spada motywacja. Co ciekawe, najmniej na te dolegliwości narzekają mieszkańcy Holandii, Austrii, Niemiec i Danii – krajów, których słońce i piękna pogoda nie rozpieszczają przecież tak często. Na ich tle Polacy są szczególnie wrażliwi na pogorszenie nastroju wynikające z końca wakacji. Aż 63 procent ankietowanych znad Wisły przyznaje, że po urlopie zamiast czuć się wypoczętym, narzeka na spadek samopoczucia. Koniec wakacji bardziej przeżywają jedynie… Brazylijczycy. Największą bolączką dla co trzeciego Polaka (38%) wracającego z urlopu jest wizja zrobienia prania swojej wyjazdowej garderoby. Wielu przeraża myśl o dużych zakupach, które zapełnią pustą lodówkę (17%) lub gotowanie z resztek jedzenia, które zostały w mieszkaniu (15%).

Nie ma jak w domu

Koniec wakacyjnych wojaży oznacza jednak także wiele przyjemności, które najczęściej docenia się dopiero, kiedy ich zabraknie. Ponad połowa Polaków (58%) zapytanych o to, czego nie mogą się doczekać po powrocie z urlopu, przyznaje, że cieszy się na myśl o przespaniu nocy we własnym łóżku. Co trzeci (32%) oczekuje z niecierpliwością spotkań z najbliższymi, a co piąty ankietowany (23%) uważa, że po powrocie nie będzie musiał wydawać tak dużo pieniędzy. Są również osoby, które pragną wrócić do swojego uporządkowanego rytmu dnia, w tym zdrowszego jedzenia (13%), aktywności fizycznej (6%) lub chcą ograniczyć spożywanie alkoholu (4%) a nawet… (6%) wrócić do pracy!

Krótka historia technologii, które zmieniły… pranie

Łagodne lądowanie w pourlopowej rzeczywistości

KAYAK.pl zapytał Polaków także o to, co robią, aby zapewnić sobie spokojne chwile po urlopie. Największa grupa ankietowanych (31%) decyduje się nie planować żadnych spotkań ani zobowiązań przez kilka pierwszych dni od powrotu, a 30 procent planując wakacje, bierze w zapasie kilka dni wolnego więcej, aby przygotować się do powrotu do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Niektórzy decydują się nawet na zwolnienie lekarskie (2%), aby przedłużyć okres błogiego nicnierobienia. Inne popularne sposoby na pocieszenie to dłuższy sen (14%), sprzątanie domu (13%), ćwiczenia i aktywność fizyczna (10%) oraz… planowanie kolejnej podróży (12%).

 Jak pokazują wyniki naszej ankiety, powroty do codziennych obowiązków bywają ciężkie, jednak są na nie sposoby, a planowanie kolejnej podróży jest jednym z tych chętniej wybieranych przez polskich podróżnych – aż 12 procent badanych uważa, że to najlepsza recepta na pourlopową chandrę. Potwierdzają to również nasze dane  aż 10 procent wyszukiwań lotów wykonanych w ostatnich dwóch tygodniach to wyjazdy planowane na sezon wiosna–lato 2020 –  komentuje  Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl 

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl