Ostatni żołnierz „Ponurego” skończył 100 lat

Antoni Wójcik to ostatni z żyjących żołnierzy, walczących w zgrupowaniu Jana Piwnika „Ponurego”, dowódcy partyzantki w Górach Świętokrzyskich i na Ziemi Nowogródzkiej, o którym krążyły legendy.  Stulatek wychował czterech synów, doczekał się jedenastu wnuków i dziesięciu prawnuków.

Antoni Wójcik to najstarszy mężczyzna w Gminie Bodzechów w województwie świętokrzyskim. Obecnie mieszka ze swoim synem w Kosowicach. Niecodzienny jubileusz stał się okazją do spotkania. Na setne urodziny zjawiła się w komplecie rodzina, obecni byli sąsiedzi i liczni oficjele, którzy złożyli gratulacje tak szacownemu jubilatowi.

– Bardzo się cieszę i gratuluję panu Antoniemu. Jestem wójtem od blisko 30 lat, a pan Antoni jest pierwszym mężczyzną, który kończy 100 lat. Tym bardziej jest mi miło, że mogę uczestniczyć w tak wyjątkowym jubileuszu. Tak jak wszyscy życzę, aby jeszcze długo, długo żył. Widzę, że bardzo troskliwie opiekuje się nim rodzina. Taki przykład dobrej, wielskiej rodziny, gdzie szacunek i patriotyzm przekazywane są z pokolenia na pokolenie  podkreśli wójt Jerzy Murzyn. 

Pan Antoni  to ostatni z żyjących żołnierzy walczących w zgrupowaniu „Ponurego”. W imieniu kombatantów życzenia przekazał Kazimierz Kocowski, prezes ostrowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Pan Antoni został uhonorowany przez AK pamiątkowym medalem. O zacnym jubilacie nie zapomniała bratanica Jana Piwnika prawniczka, sędzina, była minister sprawiedliwości Teresa Piwnik, na co dzień sąsiadka pana Antoniego. 

Podczas spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Stulatek otrzymał mnóstwo kwiatów, prezentów, było odśpiewane „dwustu lat”, pojawił się pyszny tort oraz lampka szampana.

Redakcja WieleLiter.pl życzy dalszych lat życia w spokoju, zdrowiu i miłości osób najbliższych.

ZOBACZ TAKŻE:

Stulatka już teraz zaprasza na kolejne urodziny

Fot., źródło Gmina Bodzechów

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl