Widzisz porzucony rower? Skorzystaj z aplikacji i zgarnij piątaka

Kradzieże i przywłaszczenia to, niestety, ta ciemna strona warszawskiego systemu rowerów miejskich –Veturilo. Od początku czerwca operator systemu, czyli Nextbike Polska nałożył kary na ponad 9 tysięcy użytkowników, którzy złamali regulamin poprzez m.in. nieprawidłowy zwrot roweru. Warszawiacy również mogą zgłaszać porzucone rowery, a przy okazji zarobić.

Nextbike Polska stara się przeciwdziałać wandalizmowi oraz kradzieżom rowerów miejskich. I jak podkreślają przedstawiciele systemu rowerów miejskich, prowadzone działania przynoszą zamierzone rezultaty. Zespołom terenowym  udało się zlokalizować oraz odzyskać blisko 150 rowerów, a także ująć 35 sprawców kradzieży oraz przywłaszczeń rowerów miejskich.

Dział Bezpieczeństwa Nextbike Polska od początku czerwca, nałożył kary na ponad 9 tysięcy użytkowników, którzy złamali regulamin poprzez m.in. nieprawidłowy zwrot roweru. Należy pamiętać, że takie zachowanie może skutkować m.in. blokadą konta i obciążeniem użytkownika karą nawet 12 tysięcy złotych w przypadku zaginięcia roweru – podkreśla Łukasz Dubieniecki dyrektor ds. Operacji i Utrzymania Nextbike Polska. – Użytkownikom i mieszkańcom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc przy poszukiwaniu rowerów. Cieszymy się, że rowery miejskie traktowane są jak nasza wspólna własność.

Jak dodaje, Dział Bezpieczeństwa Nextbike Polska został znacząco rozbudowany. Jego pracownicy zajmują się rozwiązywaniem kwestii spornych, edukacją użytkowników oraz odzyskiwaniem porzuconych rowerów miejskich z warszawskiego systemu rowerów miejskich – Veturilo. Kontynuowane są także, na razie tylko w Warszawie, działania tzw. zespołów terenowych, które przeprowadziły kilkanaście zatrzymań użytkowników, łamiących prawo i zapisy regulaminu. Złodzieje złapani na gorącym uczynku zostali oddani w ręce organów ścigania, co kończyło się dla nich skierowaniem sprawy do sądu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kradzież cudzego mienia (w tym przypadku roweru) podlega karze pozbawienia wolności do pięciu lat. 

Utworzona w sierpniu przez Nextbike aplikacja webowa zglosrower.pl umożliwia zgłoszenie odnalezienia porzuconego roweru miejskiego w zamian za bon doładowujący konto kwotą 5 złotych. Z aplikacji można korzystać przez przeglądarkę internetową w smartfonach, tabletach i komputerach. Korzystanie ze strony nie wymaga posiadania konta w systemie.

Polacy na rowery! Aż 93 procent Polaków lubi rowerowe wycieczki

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl