Ptaszki-złodziejaszki, które bardzo lubią się kłócić

Jednym z ptaków,  który mieszka blisko Ciebie i przepada za towarzystwem jest gawron. Czarny i elegancki ptak, z potężnym dziobem i charakterystycznymi spodenkami na nóżkach, widocznymi zwłaszcza gdy jest zimno. Lubi tłok, gwar i harmider. Zimę spędza razem z innymi – czasem w wielkich stadach. Wiosną stada te dzielą się na mniejsze grupki i gawrony zaczynają budować gniazda. Ale nie samotnie, tylko obok swych braci…

– Miejsce, gdzie jest dużo gniazd tych samych ptaków nazywamy kolonią lęgową. Patrząc na kolonie gawronów, w których cały czas wybuchają kłótnie, sprzeczki a nawet bójki, trudno pomyśleć, że to dobry sposób na mieszkanie. Jednak tak, przynajmniej jeśli chodzi o gawrony. Są to ptaki, które bardzo lubią się kłócić. Sąsiedzi, gdy ktoś się zbliży do ich gniazda, mogą nawet boleśnie dziobnąć. A jeśli ktoś zostawi swoje prawie zbudowane gniazdo, gdy wróci, może go już nie znaleźć. Sąsiedzi bezwstydnie ukradną wszystkie patyki i patyczki, trawki, gałganki i włosie, czyli to, z czego zrobione jest gawronie gniazdo   wyjaśnia Marcin Siuchno ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Jak dodaje, w grupie gawronów panuje ciągły hałas, sprzeczki i przestępczość, ale ptakom to nie przeszkadza. Bo towarzystwo, choć czasem męczy, częściej się przydaje i pomaga. Samotna para gawronów nawet mając tak wielkie dzioby nie obroniłaby swych jaj i piskląt. Ale kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kłótliwych gawronów wzbudza respekt w każdym złodzieju. A rodzice mogą na chwilę odpocząć, bo wiedzą, że jeśli oni nie wypatrują niebezpieczeństwa, to są sąsiedzi, na których czujność i pomoc można liczyć.

Nie tylko bezpieczeństwo się tu liczy. Gawrony, co ciekawe, mogą wymieniać się informacjami o miejscach wartych odwiedzenia. Więcej informacji o tych i innych fascynujących ptakach znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Ptaki Polskie.  

ZOBACZ TAKŻE:

Poproś Ptaki Polskie, aby zaśpiewały! (video)

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl