Dla nich morze nie ma tajemnic

Rozpoznanie części statku to dla nich nie problem, węzły marynarskie wiążą z zamkniętymi oczami, a wiedzę o morzu i historii Polski morskiej mają w małym palcu. Nic dziwnego, w końcu są laureatami Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu. Uroczysta gala tej imprezy odbyła się w czwartek 26 września w auli Uniwersytetu Morskiego Gdyni. Na najlepszych czekały puchary, medale i wartościowe nagrody.

Konkurs Wiedzy o Morzu to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W eliminacjach szkolnych do testu przystąpiło ponad 600 uczestników. Dwa finały, które odbyły się w Gdyni i Kołobrzegu zgromadziły niemal kilkudziesięciu uczniów z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

W Gali Finału Finałów udział wzięli najlepsi z najlepszych. Zaproszono 16 zawodników z gdyńskich i kołobrzeskich finałów – 12 laureatów i 4 osoby, które w konkursach zajęły czwarte miejsca. Pomysłodawcą i autorem pytań oraz zadań praktycznych był Jarosław Kłodziński, radny miasta Gdyni i członek Zarządu Związku Miast i Gmin Morskich.

Konkurs składał się z kilku etapów. W każdym z nich eliminowani byli kolejni zawodnicy, aż do wyłonienia finałowej czwórki. Tematyka przygotowanych pytań dotyczyła: gospodarki morskiej, morza, miast i gmin członkowskich Związku, żeglarstwa, krajoznawstwa, Marynarki Wojennej i rybołówstwa. Uczestnicy rywalizowali też w zadaniach praktycznych: odgadywali części tworzące żaglowiec, gatunki bałtyckich ryb, a także prezentowali swoje umiejętności w wiązaniu węzłów.

Poprawność odpowiedzi i wykonywanych zadań oceniało jury w składzie: Katarzyna Chmielewska, kierownik biura rektora Uniwersytetu Morskiego, Janina Wasylka, działaczka społeczna i była radna z Gdyni, Katarzyna Piekarek ze ZMiGM, kmdr Sebastian Draga z Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej, st. chor. mar. Daniel Kowalski z Akademii Marynarki Wojennej, Rafał Skrzypiński, wizytator z Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich,

– Spore trudności uczniom sprawiło podawanie nazw wyposażenia ORP „Iskra”, zwinność palców przydała się przy wiązaniu węzłów żeglarskich oraz przy montażu śrubunku na gwincie stalowej śruby – powiedział Rafał Skrzypiński, wizytator z Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

Po ostatnim etapie konkursu nastąpiło podsumowanie punktów i wyłonienie zwycięzcy. Laureatami Gali Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu zostali:

I miejsce – Błażej Kerlin – Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni
II miejsce – Kaja Dąbrowska – Zespół Szkół Morskich w Gdańsku
III miejsce – Błażej Wolski – Zespół Szkół Morskich w Gdańsku
IV miejsce – Filip Sajko – Szkoła Podstawowa nr 33 w Gdyni

Finałowa czwórka otrzymała medale, pamiątkowe puchary, vouchery na rejs na „Generale Zaruskim” oraz nagrody rzeczowe. Wyjątkowy puchar dla zwycięzcy ufundowany został przez prezydentów miast Gdyni, Gdańska, Szczecina i Kołobrzegu. Nagrody specjalną dla zwycięzcy, w postaci dzwonu okrętowego, przygotował również Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – prof. Janusz Zarębski.

Pieszo przez Zatokę Pucką

Fot., źródło Gdynia.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl