Zestaw lampek dla rowerzysty: Który wybierasz?

Dni stają się coraz krótsze, a rowerzyści poruszający się bez elementów odblaskowych są praktycznie niewidoczni na drodze. Tymczasem zderzenie pieszego czy rowerzysty z samochodem zazwyczaj kończy się tragicznie. Warto o tym pomyśleć i zainwestować w komplet lampek i odblasków. 

 Wielokrotnie spotykałem ludzi jadących nocą bez żadnych lampek, odblasków, ubranych na czarno, prawdziwych kamikadze. Podczas kolejnej wieczornej przejażdżki rowerowej zastanawiałem się, dlaczego tak wielu rowerzystów nie używa oświetlenia: ze skąpstwa czy z głupoty? Sporo jeżdżę też samochodem i nie pamiętam już nawet ile razy musiałem gwałtownie hamować i manewrować aby ominąć takiego ciemniaka jadącego na rowerze.  Do głowy przyszedł mi pomysł na taką grafikę:
#włączlampkę  – mówi w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl twórca grafiki Łukasz Budziar. – Udostępniłem ją na różnych grupach związanych z rowerami i bardzo szybko zaczęła być udostępniana dalej i mocno komentowana. Odbiór jest pozytywny. Widziałem w komentarzach lub w nowych postach pytania typu “jaką lampkę polecacie”. W najbliższych dniach będę robił filmik żeby pokazać, że za drobne pieniądze można zapewnić sobie widoczność na drodze.

Jak podkreślają policjanci, warto pamiętać, że na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30-40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej. To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie.

Rowerzyści mają obowiązek posiadać sprawne lampki rowerowe (przednie i tylne), zwłaszcza gdy jadą w warunkach pogodowych, które utrudniają widoczność na drodze. Ponadto od 31 sierpnia 2014 roku każdy kto porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat w wysokości do 100 złotych. Ale nie mając elementów odblaskowych można stracić coś cenniejszego niż pieniądze  – zdrowie, a często nawet życie.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak jechać rowerem, aby trafić na zielone światło

 

1 komentarz do wpisu “Zestaw lampek dla rowerzysty: Który wybierasz?”

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl