Nasz kraj chętnie odwiedzali Amerykanie, Brytyjczycy i… Koreańczycy

W te wakacje najchętniej Polskę odwiedzali Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Niemcy. Największą popularnością wśród zagranicznych turystów cieszyły się takie miasta, jak: Warszawa, Kraków i Gdańsk. Co ciekawe, Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na lato również dla mieszkańców innych egzotycznych miejsc na świecie. Jak pokazują wyszukiwania lotów, Hindusi, Saudyjczycy, Meksykanie i Emiratczycy szukali w te wakacje połączeń zdecydowanie częściej niż w ubiegłym roku.

Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2018 roku nadwiślański kraj odwiedziło 19,6 miliona turystów z zagranicy, a rok wcześniej – 18,3 miliona. To wzrost aż o 7,5% względem analogicznego okresu w 2017. Eksperci wyszukiwarki kayak.pl sprawdzili, czy w tym roku zagraniczni goście równie chętnie planowali wakacje w Polsce, sprawdzili, które narodowości najczęściej wybierały ten kierunek oraz jakie miejscowości cieszyły się największą popularnością.

Katowice z roku na rok coraz popularniejsze

Dane wyszukiwarki potwierdzają trend zauważalny przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę rośnie. W prawdzie w minione wakacje szukali oni lotów średnio o 5,4% rzadziej niż rok temu, jednak analizując liczbę wyszukiwań hoteli, eksperci zaobserwowali wzrost zainteresowania o 125% względem zeszłego sezonu. W czołówce najchętniej wybieranych kierunków znalazły się głównie duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Do tak dużej popularności największych ośrodków miejskich z pewnością przyczyniają się dobra infrastruktura lotnicza, szeroka baza hotelowa oraz mnogość zabytków, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz doskonałych restauracji serwujących wyśmienitą regionalną kuchnią. Warto jednak zaznaczyć, że największe wzrosty, po raz kolejny odnotowała stolica województwa Śląskiego. Katowice po zeszłorocznym skoku liczby wyszukiwań o 93%, i w tym roku odnotowały wzrost zainteresowania – o kolejne 29%. Może być to spowodowane rosnącą popularnością festiwali muzycznych organizowanych w regionie, które gromadzą amatorów muzyki (i imprezowania) z całego świata. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również nadmorskich miast, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz Poznania i Zakopanego.

Egzotyczni goście

Według analizy kayak.pl, to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec odwiedzali Polskę w te wakacje najczęściej. Warto dodać, w zestawieniu przodowali również turyści podróżujący z… Korei Południowej, którzy szukali połączeń lotniczych niemal sześć razy częściej niż w minione wakacje. Nie bez znaczenia mogą być bliskie relacje ekonomiczne pomiędzy krajami – Korea Południowa jest trzecim największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce.

Co ciekawe, Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na lato również dla mieszkańców innych egzotycznych miejsc na świecie. Jak pokazują wyszukiwania lotów, Hindusi, Saudyjczycy, Meksykanie i Emiratczycy szukali w te wakacje połączeń zdecydowanie częściej niż w ubiegłym roku.

Zestawienie krajów, które odnotowały największe wzrosty zainteresowania spośród 30 najczęściej szukających połączeń lotniczych do Polski.

Lp. Kraj Wzrost zainteresowania (2019 vs. 2018)
1. Korea Południowa 559%
2. Indie 140%
3. Ukraina 86%
4. Norwegia 81%
5. Arabia Saudyjska 75%
6. Grecja 74%
7. Meksyk 69%
8. Zjednoczone Emiraty Arabskie 47%
9. Brazylia 44%
10. Finlandia 41%

Cudze chwalicie, swego nie znacie (?)

Poza urokliwymi krajobrazami i największymi miastami, wielu zagranicznych turystów docenia również skarby polskiej kultury, sztuki i nauki, czyli miejsca które zostały zakwalifikowane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa – miasta które od lat plasuje w czołówce najpopularniejszych kierunków pośród obcokrajowców – znajduje się aż 14 obiektów umieszczonych w tym zestawieniu i które regularnie przyciągają rzesze zagranicznych turystów.

A jak dobrze swoje dziedzictwo znają Polacy? Najlepiej znane im są właśnie obiekty na terenie województwa małopolskiego. Aż 66% ankietowanych Polaków odwiedziło Stare Miasto w Krakowie, 54% królewską kopalnię soli w Wieliczce, a 42% – obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ponad połowa (59%) odwiedziła warszawską Starówkę. Co czwarty badany miał okazję odwiedzić Kalwarię Zebrzydowską (26%) czy Halę Stulecia we Wrocławiu (23%), co piąty – Stare Miasto w Zamościu (21%), a jedynie co szósty widział Puszczę Białowieską (18%).

Miliony turystów, hektolitry piwa, tysiące kiełbasek… oraz setki wydanych złotych

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat.prasowe