Nietypowa wystawa o fenomenie disco polo, czyli muzyce, która nadal porywa wielu

Na wystawie „Disco Relaks” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można zobaczyć pamiątki ze „złotego wieku” disco polo, czyli lat 90., gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Ekspozycja podkreśla sylwetki kobiet, których twórczość w discopolowym świecie wniosła ożywczy, zmysłowy powiew w zdominowany przez mężczyzn show-biznes.

Popularny charakter i ponadczasowość umieszczają disco polo w kręgu zjawisk kultowych, które podejmuje projekt „Rzeczy Kultowe” realizowany w PME w Warszawie. Etnografia bowiem od zawsze zajmuje się codziennością. Kiedyś badaliśmy życie plemienne, a dziś patrzymy na siebie oraz kulturę, którą tworzymy, jako na obiekt analizy – podkreślają kuratorzy wystawy Bartosz Wójcik i Monika Borys. – Wystawa efemeryczna „Disco Relaks” opowiada o kulturowym fenomenie disco polo – które można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. Pomimo odrzucenia przez część środowisk opiniotwórczych, disco polo porwało miliony Polaków i porywa nada.

Rozpoczynając od lat 90. – „złotego wieku” disco polo – wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst zjawiska i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70., pokazuje odbiór zjawiska w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania. Podkreśla sylwetki kobiet, których twórczość w discopolowym świecie wniosła ożywczy, zmysłowy powiew w zdominowany przez mężczyzn show-biznes.

Wystawa prezentuje pamiątki pozyskane od artystów, materiały wizualne oraz aktualny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy, a także obiekty ze zbiorów Muzeum. Obrazy i rzeźby nurtu naiwnego bądź do niego nawiązujące, pokazują stylistyczne powiązania z discopolową estetyką, co odświeża dotychczasową interpretację tych dzieł. Ten zabieg pozwala kuratorom wystawy sformułować tezę, że „discopolowa wyobraźnia” jest ważnym składnikiem polskiej tożsamości – informują kuratorzy.

Ekspozycja będzie czynna od 18 października. Szczegóły znajdziecie na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

To zdjęcie burzy wywołało burzę w sieci i wygrało internety

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl