Alpakoterapia. Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Z roku na rok cieszy się ona w Polsce coraz większą popularnością. Co takiego mają w sobie te zwierzęta, że podbijają ludzkie serca i jakie korzyści dla zdrowia niesie kontakt z alpakami?

Mówi się o nich „żywe maskotki”, lubią towarzystwo i wszędzie gdzie się pojawią wzbudzają zainteresowanie. Kontakt z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, który poprzez wydzielanie endorfin uspokaja i rozluźnia. Te szczególne zwierzęta potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu, delikatne i zupełnie pozbawione agresji. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Dzięki dużej inteligencji, szybko uczą się nowych rzeczy.

Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu goście dostają porcję karmy, aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki i w ten sposób przełamać pierwsze lody. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Kluczową rolę odgrywa dotyk ze zwierzętami, mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapii pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U dzieci kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie. Alpakoterapia jest szczególnie polecana u osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa. Kierowana jest również do wszystkich osób, którzy są chętni kontaktu ze zwierzętami.

– Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych, osób narażonych na długotrwały stres, przechodzących załamania nerwowe czy chorych na depresję. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie. Bardzo ważną rolę w alpakoterapii odgrywa dotyk. Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju – wyjaśnia Grzegorz Rożalski.

Wyglądem alpaki przypominają lamy lub owce z długimi szyjami. Ze względu na grubą, miłą w dotyku wełnę ich głaskanie to prawdziwa przyjemność. Przesympatyczny wygląd alpak już sam w sobie wzbudza sympatię i uśmiech zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Alpaki to roślinożerne ssaki, które do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m., głównie w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Należą do rodziny wielbłądowatych i często są mylone z lamami. Ich przysmakiem jest marchewka, spożywają również paszę, siano i trawę.

ZOBACZ TAKŻE:

Przewlekłe zmęczenie: 10 najczęstszych przyczyn

Fot., źródło media.innovationpr.pl

 

4 komentarze do wpisu „Alpakoterapia. Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?”

 1. Alpaki to nie puchate miśki do zabawy. Bez nauczenia ich pobytu z człowiekiem akceptowanie jego “zachzianek” na pewno nie dały by się głaskać, przytulać czy karmić.
  Stworzone zostały by dawać bardzo dobrej jakości wełnę a przy tym były ekonomiczne. To w krajach europejskich zauważono że oswojenie ich a potem kontakt człowieka z nimi daje nam, ludziom dobre efekty. Czy im? Tego jeszcze nikt nie zbadał, czy faktycznie są takie szczęśliwe że przebywają w towarzystwie ludzi. To nie są psy które od zawsze przebywają z człowiekiem. Tutaj zabrakło wytłumaczenie do czego tak naprawdę były stworzone.

  Odpowiedz
 2. Artykuł tendencyjny i w bardzo szkodliwy i krzywdzący sposób pokazuje alpaki.
  To jest fałsz i kłamstwo – “Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać”
  Alpaki nigdy nie były zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi. Alpaki zostały wychodowane przez Inków jako zwierzęta hodowlane.
  Zdjęcie pokazuje coś co jest głupotą i chęcią zysku, takie przyciągnięcie czytelników to obrzydliwa reklama. To powinno być zakazane. Do 6 miesiąca młode alpaki (nazywane cria) nie powinny mieć kontaktu z obcymi ludźmi poza hodowcami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl