Bez okularów – to tak jak bez prawa jazdy

Nietypową kontrolę drogową przeprowadzili elbląscy policjanci. Kierowca autobusu został ukarany za kierowanie bez uprawnień, ponieważ… jechał bez okularów. Te w jego prawie jazdy zostały określone przez lekarza jako konieczne do prowadzenia pojazdu. Policja przypomina, że taka sytuacja kończy się 500-złotowym mandatem, a kierujący dalej nie pojedzie.

Policjantów zainteresował mężczyzna kierujący autobusem, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej. Chwilę później był kontrolowany przez funkcjonariuszy. Okazało się, że nie miał okularów, a w jego prawie jazdy był zapis, że może kierować pojazdem tylko w okularach korekcyjnych. Cała sytuacja zakończyła się tym, że na miejsce kontroli przyjechał inny kierowca i to on dalej poprowadził autobus.

Jeżeli na odwrocie prawa jazdy jest kod 01.01 oznacza to, że osoba prowadząc pojazd musi mieć założone okulary korekcyjne – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Natomiast kod 01.06 oznacza, że może też używać szkieł kontaktowych. W takich przypadkach kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Grozi za to 500-złotowy mandat karny – wyjaśnia

Jak dodaje, jeżeli okulary się nie znajdą, a na miejsce kontroli nie przyjedzie inny kierowca, a pojazd stoi w takim miejscu, że utrudnia ruch lub stwarza zagrożenie zostanie odholowany.

ZOBACZ TAKŻE:

Piwo wylało się na autostradzie. Kierowca przewoził 22 tony butelek

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl