Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców

Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Ludzie, którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach. Tak się jednak nie stało, a kilkumiesięczna wydra stała się kolejnym pacjentem Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Młoda, bo ma zaledwie kilka miesięcy trafiła do leśników z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców. Ludzie, którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach.

– Obserwowali ją i po dłuższej chwili ruszyli dalej do lasu. Wracając postanowili sprawdzić co z wydrą. Okazało się, że dalej przebywa w tym samym miejscu, piszczy, a w pobliżu nie ma dorosłych osobników. Zdecydowali, że ją zabiorą i przekażą do ośrodka zajmującego się opieką nad dzikimi zwierzętami. I tak młoda wydra trafiła do Napromka. Dziś jest pod stałą obserwacją, ale jak tylko podrośnie wróci do swojego naturalnego środowiska – wyjaśnia Agnieszka Jurkiewicz z Nadleśnictwo Olsztynek.

W tym roku do Napromka trafiło prawie 80 zwierząt, w tym wilk, wiewiórka, łoś, czapla siwa, bociany, sarny, zające, jelenie, myszołowy, puszczyki, kaczki krzyżówki czy jeże.

– Nadleśnictwo Olsztynek Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną. Infrastruktura ośrodka pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego. Leśnicy dysponują wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od 2016 r. również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków – mówi Agnieszka Jurkiewicz, Nadleśnictwo Olsztynek

Leśny środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.

“Rado” już na wolności

Źródło lasy.gov.pl, fot. Tomasz Kowalewski/Nadleśnictwo Olsztynek

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl