Kawowy Kalkulator Energii, czyli sami sprawdźcie, ile kofeiny dziś potrzebujecie

Kofeina jest jedną z najbardziej popularnych używek świata, znaną głównie ze swoich właściwości pobudzających. Jej zawartość w kawie zależy od rodzaju użytych ziaren kawy oraz zastosowanej techniki parzenia. Naukowcy zgadzają się, że 400 mg kofeiny jest maksymalną bezpieczną dzienną dawką. Taka ilość kofeiny znajduje się w trzech kubkach mocnej parzonej kawy, pięciu filiżankach espresso lub dziesięciu puszkach coli. 

W wymienionym wyżej badaniu wyznaczono również maksymalne dzienne spożycie kofeiny dla kobiet w wieku reprodukcyjnym – 300 mg na dzień, oraz dzieci – 2.5 mg kofeiny na kilogram masy ciała na dzień (np. 75 mg dla dziecka o masie 30 kilogramów).

Wzór, który został użyty w kalkulatorze, został stworzony przez zespół amerykańskich naukowców, pracowników U.S. Army Medical Research and Materiel Command, pionu naukowego amerykańskiej armii zlokalizowanego w Fort Detrick, Maryland. Został on przedstawiony i dokładnie opisany w publikacji, którą znajdziecie tu.

Okazuje się, że aż około 40% amerykańskich żołnierzy śpi tylko 5 godzin na dobę (w warunkach bojowych nawet mniej). Stoi to w sprzeczności z zaleceniami Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (Centers of Disease Control and Prevention), według których człowiek do pełnej regeneracji potrzebuje od 8 do 9 godzin snu dziennie. Amerykańscy naukowcy zdecydowali się więc przeprowadzić badanie, w którym zamierzali ustalić sposób na utrzymanie armii w doskonałej kondycji przez cały dzień. Ich prace trwały ponad 10 lat, ale w końcu stworzyli odpowiednie równanie!

W swoim badaniu oceniali czujność żołnierzy w 7 różnych, coraz bardziej wymagających, warunkach zaburzenia dziennego rytmu snu: od 5 godzin snu na dobę do nieprzerwanych 85 godzin bez zmrużenia oka. Żołnierze otrzymywali 6 odmiennych dawek kofeiny: od placebo, przez powtarzane dawki po 200 mg, aż do bardzo dużej pojedynczej dawki 600 mg. Na podstawie otrzymanych wyników naukowcy ułożyli równanie, które skutecznie przewiduje wyniki testu (uśrednione dla grupy) oceniającego czujność i zdolności psychoruchowe żołnierzy. Zaletą tego równania jest również to, że działa w szerokim zakresie kombinacji dobowego rytmu snu i przyjmowanych dawek kofeiny. Podsumowując, stworzona formuła pomaga zoptymalizować ludzką efektywność. Naukowcy twierdzą, że ich algorytm (użyty również w kawowym kalkulatorze energii) pozwoli poprawić nasze osiągi i czujność o 64%, jednocześnie zmniejszając spożycie kofeiny o 65%.

Teraz sam możesz przewidzieć kiedy i ile kofeiny powinieneś wypić, aby osiągnąć swój maksymalny poziom uwagi we właściwym czasie. Szczegóły znajdziecie na stronie Kawowego Kalkulatora Energii.

ZOBACZ TAKŻE:

Coraz zdrowsza kawa?!

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl