Kredyty i pożyczki mają wiele wspólnego z byciem eko

Nowy smartfon, kamera, dron, telewizor, toster, pralka, zmywarka… Jesteśmy gotowi wziąć kredyt lub pożyczkę, aby ułatwić i usprawnić sobie życie poprzez zakup nowego sprzętu elektronicznego. Często wymieniamy starszy, ale wciąż działający sprzęt, na ten najnowszy. Aż 77 procent Polaków bierze kredyty lub pożyczki na zakup dużego sprzętu AGD i RTV, 29 procent zapożycza się, aby kupić inne, drobne sprzęty elektroniczne.

Tak wynika z badania świadomości ekologicznej przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK*. Błyskawiczny postęp technologiczny zmienia nasze życie z dnia na dzień. Jesteśmy gotowi wziąć kredyt lub pożyczkę, aby ułatwić i usprawnić sobie życie poprzez zakup nowego sprzętu elektronicznego. Często wymieniamy starszy, ale wciąż działający sprzęt, na ten najnowszy. Ponad 43% z nas pożycza też pieniądze na zakup nowego samochodu.

Kredyty i pożyczki to jeden z najczęstszych powodów zadłużenia. Jak wynika z naszych danych aż 56% obsługiwanych przez nas osób ma trudności z terminowym opłacaniem rat kredytów lub pożyczek. Badanie, które przeprowadziliśmy na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku, pokazało, że niemal 30% osób zadłużonych ma długi, bo przeszacowało swoje możliwości finansowe. Raty były zbyt wysokie i te osoby nie były w stanie ich spłacać – komentuje Agnieszka Salach z biura prasowego Grupy KRUK.

Jak pokazują wyniki wspomnianego wcześniej badania, zakupy sprzętu elektronicznego, samochodu i innych dóbr są ważne, bo bardzo ułatwiają nam życie. Muszą jednak być dobrze przemyślane i zaplanowane, bo poza problemami finansowymi, w jakie mogą nas wpędzić, stają się także dużym problemem związanym z ochroną środowiska.

Zakupy a ochrona środowiska

Z ekologicznego punktu warto wymieniać stare sprzęty na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne. Musimy jednak pamiętać, że każdy zakup nowego sprzętu elektronicznego niesie ze sobą możliwość powstania tzw. „elektrośmiecia”, czyli popsutego, nieużywanego lub już niepotrzebnego urządzenia, które zastępujemy nowym.

– Z naszego badania wynika, że ponad 61% Polaków ma świadomość, że zużyty sprzęt elektroniczny należy oddać do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci. Blisko 30% osób stara się naprawiać popsuty sprzęt samodzielnie albo z pomocą punktów naprawy. Wciąż jednak 9% Polaków wyrzuca zepsuty sprzęt po prostu na śmietnik. Przerażające, że w tej grupie dominują osoby między 18. a 34. rokiem życia. Warto więc przy każdej okazji podkreślać, jak ważne jest nie tylko zarządzanie swoimi finansami, ale też przemyślenie zakupu nowego sprzętu – stwierdza Agnieszka Salach.

W badaniu świadomości ekologicznej, zleconym przez Grupę KRUK, padło też pytanie o to, jakie działania podejmujemy, by dbać o środowisko naturalne. Aż 86% respondentów odpowiedziało, że segreguje śmieci. 73% ankietowanych – gasi światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa. 49% badanych wskazało, że stara się sprzedać lub oddać innym niepotrzebne rzeczy, ograniczając tym samym wyrzucanie sprzętów, które nadają się jeszcze do użytku. Niemal 44% respondentów nie używa reklamówek foliowych i na zakupy chodzi z własną, materiałową torbą. Prawie 39% stara się ograniczyć zużycie plastiku, a 12% nie kupuje napojów w butelkach plastikowych. Co czwarty badany odpowiedział, że kiedy tylko może rezygnuje z jazdy samochodem i korzysta z komunikacji publicznej. A 14% z nas sprawdza skład środków chemicznych i rezygnuje z zakupu tych, które mają w swoim składzie toksyczne składniki.

ZOBACZ TAKŻE:

Rekordowo szybki tegoroczny dług ekologiczny

Eko-akcja – wrzucam, nie wyrzucam

* Badanie w panelu Ariadna na zlecenie Grupy KRUK przeprowadzone 10-14 maja 2019 roku na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat, liczącej N=1106. Metoda: CAWI. Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl