Największa zielona ściana w Polsce!

W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin, w tym gatunki zimozielone, a także gatunki kwitnące. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać ścianę, korzystając z ogólnodostępnego patio.

Posejdon jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej proekologicznych obiektów w Polsce. Zasłużył sobie na to miano przede wszystkim dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych redukujących o 76% emisję CO2 do atmosfery. To także największy realizowany obecnie w kraju obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building). Jest jeszcze coś co go wyróżnia. To największa w Polsce zewnętrzna, zrealizowana w jednej płaszczyźnie żywa ściana o powierzchni 150 m2 zlokalizowana w obrębie ogólnodostępnego patio w części biurowej kompleksu.

Zielona ściana została zrealizowana przez firmę Hadart Polska. Za bazę posłużył system modułowy Fytotextile firmy Terapia Urbana, który jest wodoszczelny, trudnozapalny i zapewnia roślinom właściwe warunki wegetacji. W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin (ponad 43 rośliny na m2), w tym gatunki zimozielone – runianki japońskie, barwinki, czyśćce wełniste, floksy, paprocie, bergenie, turzyce, liriope; gatunki częściowo zimozielone – kosmatki, bodziszki, a także gatunki kwitnące – dzwonki, żurawki, iglice i jasnoty. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia.

Żywa ściana jest wyposażona w automatyczny system nawadniania, który jest wspomagany przez czujniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Do podlewania roślin będzie wykorzystywana woda deszczowa magazynowana na bieżąco w specjalnym zbiorniku retencyjnym. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać ścianę, korzystając z ogólnodostępnego patio.

Fantazja mieszkańców Szczecina bywa niebezpieczna

Fot. Radek Kurzaj, Maciej Luszawski, źródło posejdoncenter.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl