Niezwykle rzadkie okapi można uratować starymi telefonami?

Od prawie 25 lat trwa wojna o naturalne zasoby Demokratycznej Republiki Konga. Pochłonęła ona miliony istnień ludzkich, ale jej ofiarą jest również przyroda – niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Przez nasz pęd by mieć coraz nowszy i lepszy model telefonu komórkowego mogą wkrótce wyginąć np. okapi. Wrocławskie zoo i fundacja Dodo prowadzą zbiórkę nieużywanych telefonów do recyklingu, aby wspierać ochronę zwierząt w Afryce.

Od trzech lat można oddawać we wrocławskim zoo stare, nieużywane czy zepsute telefony komórkowe. Trafiają one do recyklingu, a uzyskane w ten sposób środki trafiają do sprawdzonych organizacji ratujących zagrożone wyginięciem zwierzęta Afryki. Jedną z takich organizacji jest Okapi Conservation Project.

Okapi (Okapia johnstoni) to niezwykle rzadki ssak z rodziny żyrafowatych, endemit zamieszkujący tylko lasy Ituri i Maiko w Demokratycznej Republice Kongo. Gatunek ten odkryto dość późno, bo w 1901 roku. Pod ochroną jest już od roku 1932! Choć przypomina z wyglądu zebrę (dzięki białym pręgom na zadzie), to genetycznie jest bliskim kuzynem żyrafy. Podobnie jak wiele innych gatunków jest ofiarą naszego rosnącego konsumpcjonizmu.

Kupując każdego roku nowy model komórki czy wyrzucając działający laptop, czy palmtop na rzecz nowego, pobudzamy popyt na rzadkie metale jak tantal, złoto, wolfram i cyna, które są używane przy produkcji tych urządzeń. Pozyskiwane są one kosztem środowiska naturalnego – siedlisk dla niezliczonej liczby gatunków roślin i zwierząt. Tantal na przykład, służy do produkcji bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania prawie wszystkich urządzeń elektronicznych (w tym telefonów komórkowych i komputerów). Uzyskuje się go z rudy koltanu wydobywanej w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Nigerii, Rwandzie, Ugandzie, Australii, Brazylii czy Kanadzie. Trudno w to uwierzyć, ale aż 64 % światowych złóż koltanu znajduje się właśnie w Demokratycznej Republice Konga, czyli ostatnim miejscu występowania okapi.

Światowy Dzień Okapi, który przypada 18 listopada, to idealna okazja do tego, aby przypomnieć, że nie jesteśmy sami na Ziemi, że żyjemy dzięki złożonemu i połączonemu ekosystemowi naszej planety, gdzie każdy element jest ze sobą powiązany i wzajemnie od siebie zależy. Troska o przyrodę Afryki, to troska o nasze przetrwanie jako gatunku.

– Do tej pory zebraliśmy ponad 70 kg telefonów. Dzięki nim wsparliśmy projekt ratowania okapi, pingwinów przylądkowych, oryksów, manatów i fenków. Namawiamy do oddawania starych, nieużywanych urządzeń i powtarzamy, aby zastanowić się czy mamy potrzebę zmieniania aparatu na nowy, gdy stary wciąż dobrze działa. Cieszymy się, że rośnie świadomość konsumencka, bo coraz więcej osób rezygnuje z jednorazowych toreb plastikowych, czyta etykiety i wybiera produkty z eko certyfikatami, ogranicza zakup i konsumpcję mięsa, rezygnuje z pogoni za najnowszą kolekcją ubrań. Teraz czas na kolejny mały-wielki krok. – mówi Anna Mękarska, specjalista ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo i pomysłodawczyni akcji.

Telefony można dostarczać osobiście do Punktu Obsługi Klienta ZOO Wrocław przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 1-5 we Wrocławiu lub wysyłać pocztą na adres zoo.

Żyją tam, gdzie temperatura spada nawet do -50 stopni Celsjusza

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl