Jadowita żmija z dwiema głowami w lesie w Pułtusku

Spacerowicz w lesie w Pułtusku natknął się na wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą, jedynego jadowitego węża w Polsce. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż żmije obserwowane były na tym terenie regularnie. Jednak napotkany przez spacerowicza osobnik miał dwie głowy.

Jak wyjaśnia dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, zaobserwowany osobnik dotknięty jest zjawiskiem policefalii, oznacza to, że organizm ma prawidłowo rozwinięte ciało, ale więcej niż jedną głowę. Nie jest to przypadek odosobniony. – Dwugłowe osobniki różnych gatunków węży opisywane były w literaturze już wcześniej – podkreśla.

W sierpniu w tym roku media donosiły o dwugłowym zaskrońcu znalezionym w okolicy Gdańska. Natomiast w ubiegłym roku opisywano przypadek dwugłowego mokasyna miedziogłowca, znalezionego w amerykańskim stanie Wirginia. Badanie węża ujawniło, że jedna z głów była bardziej rozwinięta. Co ciekawe, głowy często walczyły między sobą o pokarm i to, która z nich przełknie zdobycz.

Zjawisko policefalii obserwowane bywa również u innych grup zwierząt, w tym ssaków i ptaków, jednak osobniki dwugłowe z reguły nie żyją zbyt długo. Dlatego spotkanie dwugłowego węża w środowisku naturalnym można uznać za ewenement. Z punktu widzenia nauki osobnik taki powinien zostać odłowiony i poddany obserwacji w warunkach hodowlanych. Obserwacje takie byłyby cennym materiałem dla herpetologów – stwierdza Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie.

Żmija zygzakowata zamieszkuje łąki, śródpolne miedze i oczywiście lasy. Chętnie pojawia się w miejscach odsłoniętych, gdzie wygrzewa się w promieniach słońca. Więcej o żmijach przeczytacie w tekście poniżej.

Czy grozi nam plaga żmij? Fakty i mity

Fot. Sylwester Podlaski, źródło lasy.gov.pl

1 komentarz do wpisu “Jadowita żmija z dwiema głowami w lesie w Pułtusku”

  1. Zaskroniec był znaleziony nie w okolicach Gdańska, a w miejscowości Osowa (nie dzielnicy Osowa w Gdańsku). Miejscowość ta leży w powiecie łódzkim.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl