98-latek bardzo dobrze znał okoliczne lasy, ale tym razem pamięć zawiodła

98-letni mężczyzna wyszedł z domu do pobliskiego lasu około południa, aby pozbierać grzyby. Takie spacery były jego częstym rytuałem o tej porze roku. Na grzybobranie chodził bowiem średnio co drugi dzień. Tym razem jednak zabłądził, a orientacja w terenie i pamięć zawiodły. Na szczęście jeszcze tego samego dnia około godziny 22 został odnaleziony.

Po raz kolejny w ciągu kilku tygodniu warmińsko-mazurscy policjanci przyjęli zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny, który wybrał się na grzyby i zaginął. Z relacji rodziny wynikało, że mężczyzna około południa wyszedł z domu na grzyby w powiecie nidzickim do pobliskiego lasu. Rodzina zaniepokojona długą nieobecnością 98-latka na własną rękę rozpoczęła poszukiwania. Gdy ich działania nie przyniosły skutku, syn zgłosił zaginięcie mężczyzny w komendzie w Nidzicy. Do poszukiwań policjanci poprosili swoich kolegów ze Straży Granicznej, którzy za pomocą drona oraz śmigłowca mieli prowadzić działania poszukiwawcze.

– Po prawie dwóch godzinach poszukiwań terenu leśnego oraz przyległych dróg między miejscowościami Górowo-Trząski, a Piotrowice policjanci spotkali mężczyznę, który przekazał im informację, że zaginiony grzybiarz szczęśliwie się odnalazł. 98-latek był wycieńczony. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni opatrzyli lekkie zadrapania seniora w karetce pogotowia i zabrali mężczyznę na szczegółowe badania do szpitala w Nidzicy – relacjonują warmińsko-mazurscy policjanci.

Policjanci w rozmowie z zagubionym ustalili, że o tej porze roku średnio co drugi dzień mężczyzna chodził do lasu na grzyby, a więc znał pobliskie lasy. Tym razem zabłądził, orientacja w terenie i pamięć zawiodły. Szczęśliwie odnaleziony 98-latek został przekazany najbliższej rodzinie. Wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej nie było potrzebne.

Policjanci proszą i apelują:

W takich sytuacjach nie czekajmy do ostatniej chwili ze zgłoszeniem. Każda minuta jest ważna i bezcenna tak jak jest bezcenne jest nasze życie i zdrowie, a to właśnie o życie i zdrowie chodzi w takich przypadkach.

Pamiętaj, że wychodząc do lasu:

 • w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
 • będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
 • zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
 • warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
 • miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
 • samochód zaparkuj na parkingu leśnym;
 • zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta; nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
 • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
 • gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
 • nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;
 • gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom policję
 • przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.

Nietypowy finał poszukiwań 85-letniego grzybiarza

Fot., źródło policja.gov.pl

 

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl