Koniec polskiej złotej jesieni. 1 listopada będzie zimno

Ciepłe i suche powietrze napływające nad Polskę przez kilka ostatnich dni zostaje wyparte przez napływające z zachodu znacznie chłodniejsze i bardziej wilgotne masy polarne morskie. Od środy, kiedy to z północy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego, zrobi się znacznie chłodniej, a nieco wyższych temperatur spodziewać się możemy dopiero w przyszły weekend.

Od środy do piątku na Pomorzu zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a na pojezierzach i północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Poza tym słonecznie lub pogodnie, więcej chmur jedynie w piątek. Noce już znacznie chłodniejsze, w wielu miejscach, głównie na północnym wschodzie i w pasie pojezierzy, ale również lokalnie w centrum czy na południu kraju, temperatura minimalna spadnie poniżej 0°C. Najchłodniej, około -2°C, będzie na Podlasiu, Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Większego mrozu spodziewamy się w kotlinach górskich, około -5°C. Najcieplejsze noce prognozowane
są nad Bałtykiem, temperatura minimalna wyniesie tam 4°C, 5°C. Dniami temperatura maksymalna nie przekroczy 10°C, najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju, od 4°C do 6°C, najcieplej natomiast na zachodzie, do 9°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowane, dość silny jedynie nad morzem, gdzie w porywach osiągać on może do 50 km/h.

Ponownie cieplej, ale też bardziej deszczowo będzie w sobotę i niedzielę. W całym kraju przeważać będzie zachmurzenie duże, przejaśnienia wystąpią głównie w sobotę na południowym wschodzie. Noc z piątku na sobotę jeszcze chłodna, od 1°C do 5°C, niewielki mróz tylko na Podhalu, około -2°C. Kolejna noc już bez temperatur ujemnych, od 3°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie. W dzień temperatura maksymalna od 9°C do 14°C, tylko w sobotę na północnym wschodzie jeszcze około 6°C. Nasili się nieco wiatr, który będzie umiarkowany, nad morzem dość silny, a jego prędkość w porywach osiągać może do 60 km/h.

1 listopada zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu spodziewane miejscami na północy kraju. Najchłodniej o poranku będzie na południowym wschodzie kraju, około -2°C, najcieplej natomiast nad morzem, około 4°C. Natomiast w dzień temperatura maksymalna wyniesie od 5°C, 6°C na wschodzie do 8°C nad morzem oraz na Śląsku i 9°C
na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na Pomorzu Zachodnim dość silny i porywisty, południowy i południowo-wschodni. Należy jednak pamiętać, że jest to prognoza orientacyjna, która w dalszym ciągu może ulec zmianie. Warto śledzić komunikaty i ostrzeżeń publikowane na  pogodynka.pl oraz na portalach społecznościowych.
Źródło Komunikat Biura Prasowego IMGW-PIB/Opracowanie: Michał Ogrodnik

Mit: Dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze?

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl