Gdynianka z zespołem Downa na etacie w Teatrze Muzycznym

25-letnia mieszkanka Gdyni oraz podopieczna Fundacji Wspierania Rozwoju Ja Też Emilia Kochańska jako pierwsza osoba z zespołem Downa została zatrudniona w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Od dwóch lat Emilia wraz z innymi podopiecznymi Fundacji Ja Też współpracowała z teatrem, wykonując obowiązki obsługi widza. W październiku, czyli miesiącu budowania świadomości o zespole Downa dyrektor teatru zdecydował o jej zatrudnieniu na umowę o pracę.

– Jest to dla nas wielki krok do przodu. Najczęściej to fundacje, stowarzyszenia starały się stworzyć osobom z zespołem miejsce pracy. W tym wypadku jest inaczej, pracodawca nie tworzył miejsca pracy, Emilka była już tak doświadczona, że bez kłopotów mogła objąć stanowisko, które jak myśli większość społeczeństwa może piastować tylko osoba pełnosprawna. Teatr wziął na siebie, także 100 procent finansowego utrzymania pracownika, co też nie zawsze tak wygląda. To naprawdę ewenement na skalę kraju, choć z drugiej strony normalność w takich krajach jak Szwajcaria czy Hiszpania – podkreśla Paweł Ryta, dyrektor Fundacji Ja Też.

– Jestem trochę takim kontrolerem, sprawdzam bilety, w jakim sektorze mają siedzieć widzowie. Kocham swoją pracę. Lubię rozmawiać ze gośćmi Teatru, przychodzić im z pomocą – mówi Emilia Kochańska. – Jestem szczęśliwa, że mogę pracować w teatrze. Czuję się tam znakomicie. Mogę spotykać się z aktorami, porozmawiać z nimi. Wszyscy w Teatrze traktują mnie bardzo życzliwie i z szacunkiem. Nie jest dla nich ważne, że mam zespół Downa.

Naszym marzeniem jest, żeby praca była częścią życia naszych podopiecznych. Chcemy, aby czuły się potrzebne w społeczeństwie, ważne. W fundacji uczymy dzieci niezależności, jednak mimo odpowiedniego przygotowania nadal trudno im znaleźć pracę i swoje miejsce w społeczeństwie. Jesteśmy bardzo dumni, cieszymy się, że Gdański Teatr Szekspirowski, który był prekursorem w praktykach dla osób z niepełnosprawnościami, oraz Teatr Muzyczny w Gdyni się w to zaangażowały. Zachęcam inne instytucje oraz biznes do zgłaszania się do naszej fundacji, aby dać szansę osobom z niepełnosprawnością, bo one naprawdę na to zasługują – podkreśla Iwona Simon, wiceprezes Fundacji.

Fundacja Ja Też prowadzi zajęcia w Gdyni, Gdańsku, Wejherowie i Bydgoszczy. W centrum Gdyni w dwupokojowym mieszkaniu dzieci z zespołem Downa uczą się czytać i pisać. Trzech terapeutów w wolnych godzinach pomaga dzieciom z dysleksją w nauce polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są według tzw. metody krakowskiej oraz m.in. na Numiconie.

Złota rączka pomoże gdańskim seniorkom i seniorom

Fot., źródło Gdynia.pl

1 komentarz do wpisu “Gdynianka z zespołem Downa na etacie w Teatrze Muzycznym”

  1. Świetnie czytać o takiej sytuacji; z drugiej strony rodzi się pytanie dlaczego to jest wyjątek…. Osoby z niepełnosprawnościami mogą wykonywać wiele zawodów!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl