Policja radzi jak się ustrzec przed kieszonkowcami na cmentarzu

Dziś wiele osób odwiedzi groby swoich bliskim. W ciszy i zadumie wielu z nas odda się atmosferze dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nie zapominajmy jednak, że są również osoby, które w zbliżającym się czasie, będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i brak uwagi jako okazję do kradzieży.

Oficer prasowy policji w Ostrołęce podkom. Tomasz Żerański w imieniu policjantów apeluje do wszystkich o zachowanie szczególnej uwagi i stosowania się do kilku praktycznych porad:

  • wybierając się na cmentarze nie zabieramy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, nie trzymamy ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodzieje szczególnie często wykorzystują tłok.
  • na terenie cmentarzy “kieszonkowcy” obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo, zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób.
  • apelujemy również, aby w samochodach w miejscach widocznych nie pozostawiać wartościowych przedmiotów, może to sprowokować sprawców do dokonania włamania do pojazdów.

Mając na uwadze zwiększony ruch w okolicach cmentarzy mundurowi apelują o:

  • zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe, w tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia,
  • w przypadku gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń,
  • NIEDOPUSZCZALNE jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu!, kierowcy powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości,
  • zwracają się również do pieszych aby korzystali z chodników, a w wypadku ich braku z poboczy. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  • odblaski na odzieży wierzchniej po zmroku to nie tylko obowiązek pieszego w terenie niezabudowanym. Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno – zimowej nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku.

Uwaga na cmentarne hieny. Kradną nawet nadpalone wkłady!

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl