Średniowieczne znalezisko w Puszczy Solskiej

Lasy wciąż skrywają w sobie wiele tajemnic. Na niektóre z nich można natrafić nawet po upływie stuleci. Przekonali się o tym pracownicy Nadleśnictwa Zwierzyniec (RDLP w Lublinie), na terenie którego dokonano interesującego znaleziska w miejscowości Tereszpol-Zaorenda w leśnictwie Kukiełki.

Historia zaczęła się kilkanaście lat temu, kiedy jeden z poszukiwaczy militariów z okresu drugiej wojny światowej, przy pomocy detektora metali, natrafił w lesie na kilkadziesiąt zabytków wykonanych z żelaza. Przedmioty zostały przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jednak dopiero w tym roku pracownicy muzeum dokonali dokładnej analizy zebranego materiału.

Na jej podstawie można stwierdzić, że odnalezione elementy stanowią pozostałość po wyposażeniu jeździeckim z XIII wieku. Jest bardzo prawdopodobne, że odkrycie to należy wiązać, z którymś z trzech średniowiecznych najazdów mongolskich na teren Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy Daniel Tereszczuk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. – Badane przedmioty posiadają ślady zdobienia srebrnym metalem, co było charakterystyczne dla broni i oporządzenia jeździeckiego wytwarzanego przez ludność zamieszkującą południową Syberię.

Znalezisko z Tereszpola-Zaorendy jest jedynym na terenie Polski, tak kompletnym zespołem średniowiecznych zabytków związanych z oporządzeniem jeździeckim używanym przez ludy koczownicze o południowo-syberyjskim pochodzeniu.

– W oparciu o relacje świadków i wizję lokalną archeologów z biłgorajskiego muzeum określono zasięg występowania zabytków. Przeprowadzone badania wykopaliskowe potwierdziły przypuszczenia dotyczące zarówno wcześniejszej ingerencji poszukiwaczy militariów, jak i historycznego charakteru znaleziska, które należy traktować jako ewenement nie tylko w skali regionu, lecz także całego kraju – podsumowuje Paweł Kurzyna z RDLP w Lublinie. 

Niezwykłe znalezisko w Bieszczadach. Ten grzyb nie ma jeszcze polskiej nazwy

Fot., źródło lasy.gov.pl/Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *