“Gra” o tron” wyrzeźbiona w rysikach ołówków (galeria zdjęć)

Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było. Żelazny Tron, symbole wielkich rodów Westeros, Miecz Długi Pazur czy wreszcie najsłynniejsze postacie serialowej sagi, m.in. Jon Snow, Arya Stark, Tyrion Lannister czy Nocny Król wyrzeźbione w rysiku ołówka. Są tak małe, że trzeba je oglądać przez lupę, a wyrzeźbienie jednej zajmuje nawet kilkanaście godzin.  

To dzieła artysty Salavata Fidai, który zainspirowany „Grą o tron” postanowił odtworzyć w grafitowych rysikach o średnicy zaledwie 2 mm bohaterów oraz symbole kultowego serialu. Autor wystawy w 2010 roku zdecydował się porzucić pracę prawnika i zająć się tym, co kochał od dziecka, czyli sztuką. Świat usłyszał o nim kilka lat temu za sprawą jego miniaturowych obrazów na pestkach dyni i słonecznika, a także dzięki kopiom obrazów van Gogha malowanych na pudełkach od zapałek. W 2014 roku Salavat Fidai rozpoczął rzeźbę w rysikach ołówków. Do tej pory artysta stworzył prawie 350 mikrorzeźb, w tym również bohaterów „Gry o tron”. Wszystkie powstały pod mikroskopem i były wykonane nożem z wymiennymi ostrzami.

Proces twórczy jest dla mnie jak medytacja. Bardzo mnie uspokaja. Na początku mojej przygody z rzeźbieniem w graficie rysiki łamały się bardzo często, np. złamałem 10 serc i 6 wieży Eiffela. Teraz zdarza mi się to już bardzo rzadko. Zazwyczaj z powodu defektu materiału – wyjaśnia Salavat Fidai.

Ekspozycja, którą można oglądać w Magnolia Park we Wrocławiu liczy 30 niezwykłych rzeźb. Odwiedzający będą mogli podziwiać je pod lupami, które zostaną udostępnione wszystkim chętnym.

– Wystawa „Wejdź do świata Gry o tron” to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla wszystkich fanów kultowego serialu, ale także dla miłośników sztuki. Figury Salavata Fidai są niesamowite pod każdym względem – urzeka ich precyzja oraz wierne odwzorowanie najważniejszych postaci serialowej sagi – podkreśla Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR Magnolia Park. – Wystawa „Wejdź do świata Gry o tron” to pierwsza taka ekspozycja w Polsce. Zapraszamy.

Wystawę „Wejdź do świata Gry o tron” można oglądać do 17 listopada na placu eventowym Magnolia Park przy ul. Legnickiej 58 we Wrocławiu. Fani kultowego serialu będą mieli również okazję spotkać się z autorem wystawy i porozmawiać z nim o procesie twórczym. Spotkanie z Salavatem Fidai planowane jest na 9 listopada. Jedyna w swoim rodzaju ekspozycja miniaturowych rzeźb to jednak nie wszystko. Bo każdy kto odwiedzi wystawę będzie mógł zasiąść na Żelaznym Tronie – rzeczywistych rozmiarów replice tronu z serialu. Wstęp wolny.

Fot. nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *