36 x Rembrandt w 350. rocznicę śmierci mistrza

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, aby w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci Rembrandta van Rijn (1609–1669), jednego z największych i najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Genialny malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki siedemnastego wieku, zwanego Złotym Wiekiem. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne, by zaprezentować szerokiej publiczności dzieła mistrza.

Zamek Królewski w Warszawie wystawą 36 x Rembrandt włącza się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta. 36 oryginalnych dzieł holenderskiego mistrza – obrazy, rysunki i grafiki będzie można obejrzeć tylko do 11 listopada 2019.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. dwa z trzech obecnych w polskich kolekcjach obrazy Rembrandta z Zamku – Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Są też oryginalne rysunki oraz grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, tworząc razem grupę 36 autorskich dzieł wielkiego Holendra.

Prezentowane dzieła pochodzą m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i przedstawiają studia postaci kobiet, starców, uczonych oraz autoportrety Rembrandta i wizerunki osób z jego otoczenia. Poza możliwością zapoznania się z różnymi technikami, w jakich tworzył Rembrandt, eksponowana selekcja rycin i rysunków tworzy ciekawy kontekst dla zamkowych obrazów, sytuując je w szerszej perspektywie twórczości artysty.

W Roku Rembrandta Zamek świętuje również 25. rocznicę otrzymania daru prof. Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której Dziewczyna i Uczony znalazły się w jego zbiorach. To dobra okazja, aby dowiedzieć się o tym bezprecedensowym w dziejach polskiej muzeologii geście oraz o niezwykłej, a zarazem bardzo burzliwej historii obrazów i ich kolejnych kolekcjonerów.

Dopełnieniem opowieści o nadzwyczajnych losach Dziewczyny i Uczonego Rembrandta jest ukazanie ich popularności na przestrzeni wieków poprzez prezentację ich późniejszych powtórzeń tworzonych w różnych technikach. Kopie są eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów.

W wybrane dni na wystawie spotkać można wolontariuszy z projektu ”Opowiadam”, którzy przybliżają wyjątkową historię zamkowych obrazów Rembrandta, a także tajniki warsztatu Mistrza. Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku Królewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *