Klikniesz, a zobaczysz Sąd Ostateczny

Na początku był obraz. Teraz jest projekt multimedialny. “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga to dzieło będące inspiracją dla innych twórców, w tym poety i muzyka Jacka Kaczmarskiego. Teraz z inicjatywy Fundacji Fale Kultury powstał film i strona internetowa.

Tryptyk Hansa Memlinga “Sąd Ostateczny” to najcenniejsze i jedno z najciekawszych dzieł sztuki w gdańskich zbiorach muzealnych. Właśnie temu obrazowi Fundacja Fale Kultury poświęciła projekt „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Gdańska.

Powstały w ramach projektu krótkometrażowy film opowiada historię zawartą w obrazie w oparciu o wiersz „Sąd Ostateczny” Jacka Kaczmarskiego. Stara się skrócić dystans pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą łącząc ze sobą elementy malarstwa, poezji oraz muzyki w formie filmowej.

Poza filmem na stronie dostępne będą również sylwetki Hansa Memlinga, jednego z najznakomitszych renesansowych malarzy oraz Jacka Kaczmarskiego, silnie związanego z malarstwem i sztukami pięknymi muzyka oraz poety. Autorzy projektu przygotowali też poświęcony dziełu konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Ponadto głodnym wiedzy zostanie przybliżony główny bohater projektu, czyli obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To zaskakująca historia przybycia do Gdańska i wielowiekowa tułaczka, jaką musiało odbyć dzieło, by znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie pozostaje do dziś.

Szczegóły znajdziecie na stronie sadostateczny.pl Uruchomienie strony internetowej i premiera filmu nastąpi we wtorek (12 listopada).

Tokarczuk noblistką jest, to wiesz. Ale czy znasz jej twórczość?

Fot., źródło Gdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *