20 milionów złotych na uprzątnięcie lasu

Mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Śmieci permanentnie lądują w lasach zamiast na wysypiskach. Tym razem śmieci leżały porozrzucane przy drodze do Świętej Lipki. Zauważył je leśniczy Nadleśnictwa Mrągowo, który powiadomił Straż Leśną o swoim znalezisku. 

– Tylko dwa dni zajęło strażnikom leśnym ustalenie śmieciarza. Jak zwykle w takich sytuacjach sprawca tłumaczył się, że śmieci z swojej posesji przekazał przypadkowym i nieznanym osobom, by zawieźli je na wysypisko. Dodatkowo miał za to zapłacić 50 złotych. Pokrętne tłumaczenia nie przekonały jednak strażników leśnych, a sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Musiał również zabrać swoje śmieci – wyjaśnia Tadeusz Nosek z Nadleśnictwa Mrągowo.

Co roku tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zbieranych jest ponad 7 tys. m3 odpadów. Leśnicy wydają na ten cel ok. 1,4 mln zł rocznie. Mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji, wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Śmieci nadal lądują w lasach zamiast na wysypiskach.

– Ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ubiegłym roku Lasy Państwowe wydały na ten cel ok. 20 mln zł. Każdego roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześc. śmieci – tłumaczy Tadeusz Nosek.

Niestety, jak podkreślają leśnicy nawet mandaty nie zniechęcają sprawców do nielegalnego pozbywania się odpadków. Z danych Straży Leśnej wynika, że w 2018 r. za zaśmiecanie lasów wręczono ponad 700 mandatów karnych. Zgodnie z prawem: Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Uwaga, kolejne oszustwo na banknoty prezentowe. Od oryginalnych różnią je tylko szczegóły

Fot., źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *