20 milionów złotych na uprzątnięcie lasu

Mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Śmieci permanentnie lądują w lasach zamiast na wysypiskach. Tym razem śmieci leżały porozrzucane przy drodze do Świętej Lipki. Zauważył je leśniczy Nadleśnictwa Mrągowo, który powiadomił Straż Leśną o swoim znalezisku. 

– Tylko dwa dni zajęło strażnikom leśnym ustalenie śmieciarza. Jak zwykle w takich sytuacjach sprawca tłumaczył się, że śmieci z swojej posesji przekazał przypadkowym i nieznanym osobom, by zawieźli je na wysypisko. Dodatkowo miał za to zapłacić 50 złotych. Pokrętne tłumaczenia nie przekonały jednak strażników leśnych, a sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Musiał również zabrać swoje śmieci – wyjaśnia Tadeusz Nosek z Nadleśnictwa Mrągowo.

Co roku tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zbieranych jest ponad 7 tys. m3 odpadów. Leśnicy wydają na ten cel ok. 1,4 mln zł rocznie. Mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji, wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Śmieci nadal lądują w lasach zamiast na wysypiskach.

– Ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ubiegłym roku Lasy Państwowe wydały na ten cel ok. 20 mln zł. Każdego roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześc. śmieci – tłumaczy Tadeusz Nosek.

Niestety, jak podkreślają leśnicy nawet mandaty nie zniechęcają sprawców do nielegalnego pozbywania się odpadków. Z danych Straży Leśnej wynika, że w 2018 r. za zaśmiecanie lasów wręczono ponad 700 mandatów karnych. Zgodnie z prawem: Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Uwaga, kolejne oszustwo na banknoty prezentowe. Od oryginalnych różnią je tylko szczegóły

Fot., źródło lasy.gov.pl